Якщо запитати батьків, що найбільше турбує новонароджену дитину після виписки з родильного будинку, то переважна більшість відповість, що сильніше всього маля турбується, коли в нього здувається животик. І більшість...
Якщо запитати батьків, що найбільше турбує новонароджену дитину після виписки з родильного будинку, то переважна більшість відповість, що сильніше всього маля турбується, коли в нього здувається животик. І більшість мам і тат воліють користуватися в таких випадках старим бабусиним засобом – кроповою водою.
Що таке метеоризм і чому він турбує дітей перших місяців життя
Коли дитина народжується на світ, вона повністю стерильна, але відразу ж після народження її шкіра й слизуваті оболонки починають заселятися бактеріями. Це процес не одного дня, він проходить протягом 4-6 місяців. Для того, щоб не допустити заселення тіла дитини хвороботворними бактеріями, його одяг ретельно перуть, сушать на свіжім повітрі й пропрасовують гарячою праскою із двох сторін. А щоб хвороботворні мікроби не потрапили в шлунково-кишковий тракт, пляшечки для води й молока, а також соски ретельно стерилізують.
Але виявляється, що зовсім без бактерій кишечник із труднощами переварює їжу, йому потрібні помічники – нормальна мікрофлора кишечнику, яка бере участь у переварюванні їжі. Це, насамперед, біфіде бактерії, лакто бактерії й деякі види кишкової палички. Нормальна мікрофлора створює в кишечнику дитини кисле середовище, яке сприяє правильному ( без утвору газів) переварюванню їжі й пригнічує розвиток «шкідливої» умовно-патогенної мікрофлори (ці бактерії бояться кислого середовища).
Заселення кишечнику відбувається повільно, нормальна мікрофлора в боротьбі відстоює «своє місце під сонцем», то перемагаючи, то програючи умовно-патогенній мікрофлорі. І це відбивається на стані дитини: коли «шкідливих» бактерій стає багато, їжа переварюється неправильно, з виділенням великої кількості газів. Такий стан називається дисбактеріозом, у дитини здувається й болить животик (метеоризм), тобто з’являються кишкові кольки.
Як упоратися з метеоризмом
Це непросто. Потрібно заселити кишечник нормальною мікрофлорою, для чого існують препарати -пробіотики, наприклад, біфідум бактерії, лакто бактерін і так далі. Але відбувається це досить довго, протягом декількох місяців – строк індивідуальний, для однієї дитини досить трьох місяців, а іншої й у рік має дисбактеріоз. А тому що дитина страждає від кишкових кольок, то потрібно полегшити ці страждання, тобто зменшити кількість газів у кишечнику. Для цього придумане багато лікарських препаратів, здатних зменшити здуття живота. Одним із самих старих, перевірених поколіннями батьків препаратів для лікування метеоризму в дітей раннього віку, є кропова вода.
Що таке кропова вода і її вплив на організм дитини перших місяців життя
Кропову воду готовлять в аптеці із плодів фенхеля - волоського або аптечного кропу. Поряд із кропом аптечним використовуються плоди кропу городнього. Кропова вода виявляє вітро гінну дію – видаляє гази з кишечнику дитини за рахунок того, що знімається спазм мускулатури кишечнику, і гази більш вільно виходять назовні. Вони відходять зі звуком, після чого дитина заспокоюється й засинає.
Аптечна кропова вода (0,005%) готується в асептичних умовах ( тобто в умовах повної стерильності – це дуже важливо для новонародженої дитини) з ефірного фенхелевого масла, яке одержують на фармацевтичних підприємствах зі здрібнених плодів фенхеля шляхом спеціальної перегонки. Для її готування змішують 0,05 г фенхелевого ефірного масла з літром очищеної води й роблять струшування. Зберігається аптечна кропова вода протягом місяця. Призначається вона немовлям по чайній ложці 3 рази в день після годівлі.
В останні роки з’явилося багато інших препаратів для зменшення явищ метеоризму в немовлят, але багато батьків дотепер віддають перевагу саме кроповій воді, якої часто не буває в аптеці. А чи можна приготувати кропову воду самим? Приготувати, звичайно, можна, є народні, перевірені життям рецепти. Але для новонародженої дитини в силу її фізіологічних особливостей все-таки краще використовувати аптечні лікарські препарати, приготовлені за всіма правилами й у стерильних умовах.
Готування кропової води в домашніх умовах
Для цього потрібно купити в аптеці кропове насіння й заварити його з розрахунку: одна столова ложка на літр окропу, настояти в термосі протягом години, процідити й давати дитині по чайній ложці три рази в день. Для того щоб не занести дитині інфекцію, перед готуванням кропової води потрібно ретельно вимити руки з милом, а термос і використовувані ложки обдати окропом.
Можна зробити ще простіше: купити в аптеці пакетик плантекса й дотримуючи всі правила стерильності, розчинити його у воді відповідно до наявної інструкції. До складу цього препарату входять екстракт плодів фенхеля, ефірне масло фенхеля, глюкоза й лактоза. Фармацевтична фірма, що випускає цей препарат (Лек, Словенія) чітко розписала в інструкції, як його потрібно готовити й приймати. Ефект той же самий, як і від кропової води.
Помніть: немовля - дитина дуже ранима, тому з нею потрібно поводитися обережно, у тому числі використовувати для її лікування переважно аптечні препарати й по призначенню лікаря.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.