Плоскостопість - одне з найпоширеніших захворювань стоп. Дуже часто людина мучиться з ногами, не знаючи, що в нього плоскостопість. Таким людям складно підібрати підходяще взуття, жінки із труднощами ходять на високих підборах ...
Плоскостопість – одне з найпоширеніших захворювань стоп. Дуже часто людина мучиться з ногами, не знаючи, що в нього плоскостопість. Таким людям складно підібрати підходяще взуття, жінки із труднощами ходять на високих каблуках. А якщо ще й робота пов’язана із тривалим перебуванням на ногах, то життя перетворюється в справжнє катування. Допомогти в цьому випадку може тільки лікар-ортопед.
Звід стопи
Кістки, що утворюють пальці й передню частину стопи, з’єднані за допомогою зв’язувань і м’язів у ряд пружних зводів, які надають еластичність ході й стоянню. Стопа має п’ять подовжньо поставлених зводів, відповідних до пальців, які зв’язані між собою поперечним зводом. Позаду ці п’ять зводів з’єднуються в області п’яткової кістки. Найвища крапка зводу називається підйомом стопи. Три внутрішні поздовжні зводи несуть ресорну функцію або функцію пружини, а дві зовнішні – опорну.
Що входить у поняття плоскостопості, його види й причини
Якщо в стопі знижується звід, те це і є плоскостопість, одночасно зі зниженням зводу стопи змінюється і її форма.
У дітей звід стопи розвивається не відразу, цьому процесу іноді потрібна допомога. Тому дітей у три роки обов’язково дивиться ортопед і якщо з’являється підозра на формування плоскостопості, таким дітям призначається спеціальна гімнастика для стоп.
Плоскостопість може виникати за рахунок зниження поздовжніх зводів (поздовжня плоскостопість), поперечного зводу (поперечна плоскостопість) і за рахунок зниження всіх зводів стопи (змішана плоскостопість).
Плоскостопість ділиться також на вроджену й придбану. Уроджена плоскостопість рідко зустрічається самостійно, частіше вона сполучається із ще якими-небудь змінами опорно-рухового апарата, тому що являє собою порушення розвитку тканин дитини у внутрішньоутробному періоді. Придбана плоскостопість буває статична, рахітична, травматична й паралітична.
Статична плоскостопість
Статична поздовжня плоскостопість - це деформація стоп, що найбільше часто зустрічається. Зустрічається й поперечна, але в ізольованому виді – рідко, частіше вона сполучається з поздовжньою.
Причинами статичної плоскостопості є перевантаження зводу стопи, які виникають при тривалім стоянні на ногах, тісне взуття, спадкоємна слабість м’язів і зв’язувань стопи.
Поздовжня плоскостопість характеризується появою болю й зміною форми стопи:
перший ступінь плоскостопості – навантаження на стопу швидко приводять до стомлення й набряків стоп, при натисненні на середину підошви з’являються болі; відзначаються порушення ходи у вигляді скутості рухів; другий ступінь плоскостопості – з’являються більш постійні й виражені болі в стопах; стає важко носити звичайне взуття; третій ступінь плоскостопості – болі в стопах стають постійними, що віддають у гомілки, стегна й навіть у поперек; поздовжнього зводу немає, стопа являє собою рівну площину, вона набрякла, рухи в гомілковостопному суглобі обмежені; взуття робиться тільки на замовлення; тому що хворому важко ходити, знижена його працездатність.
Поперечна плоскостопість приводить до плоскості й деформації поперечного зводу стопи й зміні форми пальців стопи (молотка подібні пальці). Для цього виду плоскостопості характерні також мозолі й стовщення шкіри на підошвах.
Діагноз плоскостопості підтверджується даним рентгенологічного дослідження, подометрії (виміру різних відділів стопи) і пантографії (відбитку підошовної поверхні стопи).
Лікування статичної плоскостопості консервативне, велике значення надається лікувальній гімнастиці, яку призначають при будь-якому ступені плоскостопості, змінюючи лише вхідні в комплекс вправи. Такі вправи сприяють зміцненню м’язів і зв’язувань зводу стопи. Немаловажне значення лікувальної гімнастики й у тому, що вона сприяє формуванню правильної ходи. Рекомендується також носіння ортопедичного взуття. При важких ступенях плоскостопості проводиться оперативне лікування.
Рахітична плоскостопість
Причиною появи рахітичної плоскостопості є таке дитяче захворювання як рахіт. Рахіт – це порушення фосфорно-кальцієвого обміну речовин, у результаті чого кістки дитини робляться м’якими, пластичними, прогинаються під вагою тіла.
Лікування цього виду плоскостопості полягає в зміцненні загального стану організму, корекції фосфорно-кальцієвого обміну (вітамін D і так далі), призначенні фізіотерапевтичних процедур (наприклад, ультрафіолетового опромінення поверхні тіла), носінні ортопедичного взуття.
Травматична й паралітична плоскостопість
Травматична плоскостопість може виникнути після неправильно зрослих переломів костей стопи або ушкодження м’яких тканин стопи. Лікування такої плоскостопості – це фізіотерапевтичні процедури й носіння ортопедичного взуття. Якщо всі ці заходи не допомагають, то прибігають до оперативного лікування – виправленню наслідків неправильно зрослого перелому.
Паралітична плоскостопість виникає при паралічі м’язів, що підтримують зводи стопи (наприклад, після інсульту). Коректується цей вид плоскостопості носінням ортопедичного взуття.
Плоскостопість, як і багато інші захворювання, краще лікується на ранніх стадіях, тому при болі в ногах не намагайтеся допомогти собі самі – зверніться краще до лікаря.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.