Бджоли - унікальне природне створення, яке за 50 мільйонів років свого існування жодного разу не піддалося генним мутаціям і іншим змінам, до яких схильні інші види тварин і комах. Донині вченими...
Бджоли – унікальне природне створення, яке за 50 мільйонів років свого існування жодного разу не піддалося генним мутаціям і іншим змінам, до яких схильні інші види тварин і комах. Донині вченими вивчається організація бджолиного роя, методи, способи й форми існування цих дивних комах, а також продукти, які генерують бджоли із природних елементів. Існує ціла наука, що вивчає терапевтичні властивості бджолиних продуктів - апітерапія.
Якщо ви думаєте що мед – ця єдина корисна речовина, яку робить бджола, ви глибоко помиляєтеся, список корисних продуктів, що мають відношення до бджіл великий: квітковий пилок, перга, маткове молочко, бджолина отрута, прополіс. Кожний із продуктів по своєму унікальний і має цілий перелік корисних властивостей і дій. Одним із центральних продуктів апітерапії є прополіс.
Прополіс – смолиста речовина, яку виробляють бджоли із крапельок клейкої речовини, зібраного із бруньок різних рослин. Брунька – це, по суті, зародок, з якого на світло з’являться листи, квіти й плоди. Для того щоб максимально захистити бруньку від агресивного впливу середовища, шкідників і хвороботворних мікроорганізмів, рослини виділяють особливі клейкі речовини, що містять велику кількість різних корисних речовин: фітонцидів, ефірних масел, спиртів і так далі. Вони й стають основою прополісу.
Процес виробництва прополісу складний і багатоступінчастий, оскільки в бджолиному рою існує строга ієрархія й розподіл трудових обов’язків. Збирають клейкі речовини з рослин одні бджоли, причому роблять вони це, тільки при температурі повітря вище 20 градусів, і, тільки в період з 10 до 15 годин. Зібрані речовини приносять у вулик, де інші бджоли обробляють їх ферментами своєї слини й перетворюють у прополіс.
Прополіс використовується бджолами як будівельний матеріал, ним герметизують вулики (зашпаровують дрібні щілини, отвори), з нього будують стільник, саме із прополісу бджоли роблять кришечки, якими вони закупорюють повний стільник з медом. Сама назва «прополіс» походить від грецького слова «прополісо», що в перекладі значить зашпаровувати, замазувати, загладжувати, також прополіс має й інша назва «бджолиний клей». Оскільки прополіс найсильніший дезінфектор і має властивості, що бальзамують, усі «чужинці» (жуки, оси, дрібні миші й інші), які попадають у вулик, спочатку умертвляються укусом, а потім обробляються прополісом, у результаті чого дуже довго не розкладаються ( до п’яти-шести років).
Фізико-хімічний склад прополісу
Прополіс – грузла, смолиста маса коричневого або бурого кольору. При температурі вище 80 градусів прополіс починає плавитися, а при температурі нижче 15 градусів, кришитися. Прополіс можна розчинити в спиртах (етиловому й метиловому міцністю вище 70 %), бензині, нашатирному спирті, міцній оцтовій кислоті. Прополіс має гіркуватий присмак і характерний запах. Хімічний склад прополісу унікальний, у ньому нараховують близько 300 різних речовин, розпізнати з яких удалося ледве більш 100. У прополісі втримується 50-55% рослинних смол, до 30 % воскових речовин, до 10% летучих речовин, до 5 % пилку, а також флавоноїди, бальзамічні й дубильні речовини, спирти, амінокислоти, феноли, ефіри, вітаміни, мікро й макро елементи. Одержати хімічну формулу прополісу вченим дотепер не вдається. У прополісі втримується майже половина таблиці Менделєєва (цинк, марганець, калій, кальцій, фосфор, натрій, магній, сірка, хлор, алюміній, ванадій, залізо, мідь, кремній, стронцій, селенів, цирконій, ртуть, фтор, сурма, кобальт). Більш 10 вітамінів (А, Е, С, групи В, нікотинова й пантотенова кислоти). Близько 20 життєво важливих амінокислот (аспарагінова, глютамінова, триптофан, фенілаланін, лейцин, цистин, метіонін, валин, глікокол, гістидин, аргінін, пролін, тирозин, треонін, аланін, лилизін).
Залежно від того, у якому регіоні перебуває бджолиний рій, склад прополісу може мінятися, у ньому будуть переважати ті або інші джерела рослинної сировини. На сьогоднішній день розрізняють три типи прополісу: бразильський, європейський і північний.
Корисні властивості прополісу
Прополіс має яскраво виражені антибактеріальні, противірусними й фунгіцидними властивостями, він легко справляється зі здебільшого відомих бактерій, вірусів, грибків і інших патогенних мікроорганізмів, серед яких: паличка Коха (збудник туберкульозу), віруси гепатиту, грипу й герпеса.
Прополіс має анестезуючу властивість (його дія сильніше 2% новокаїну майже в п’ять раз!), що дезодорують, протисвербіжним, протизапальним і протипухлинним ефектом. Він активізує захисні сили організму, сприяє загоєнню ран і регенерації кліток, омолоджує й очищає організм, виводить шлаки й токсини, знімає запалення, шелушіння й сверблячка на шкірі, поліпшує обмінні процеси. Під впливом активних речовин прополісу, ракові клітки зупиняють свій розвиток і гинуть.
Прополіс виявляє й проти виразкову дію, нормалізує роботу травного тракту, сприяє відновленню й видужанню організму. При спільнім використанні прополісу з антибіотиками (стрептоміцином, тетрацикліном), значно підсилюється їхня дія. Особливою перевагою прополісу є те, що він згубно впливає тільки на патогенну флору кишечнику, зберігаючи при цьому корисну.
Прополіс відмінно впливає на нервову систему, тонізує, нормалізує швидкість плину психічних процесів, поліпшує настрій, знімає почуття тривоги й пригніченості.
Застосування прополісу
Прополіс застосовується у всіх сферах життя: у побуті й у медицині, як лікарський і профілактичний засіб, його застосовують зовнішньо й усередину, у вигляді крапель, мазей, інгаляцій, компресів і так далі. Широко застосовуються як спиртові, так і водяні розчини прополісу.
Прополіс застосовується при лікуванні захворювань дихальної системи (бронхіту, пневмонії, бронхіальної астми, туберкульозу, ангіни, фарингіту), травної системи (гастритах, виразкових хворобах), при лікуванні нашкірних хвороб (нейродерміту, екземи, псоріазу, дерматомікозів). Також прополіс використовується при лікуванні поверхонь ран, онкологічних захворювань, його широко застосовують у стоматології й при лікуванні захворювань сечостатевої системи як у чоловіків, так у жінок.
Показання й протипоказання
Прополіс показаний усім, і в якості лікарського засобу й у якості профілактичного, для посилення імунної системи організму. Вікових, статевих і інших обмежень при прийманні прополісу немає.
Протипоказанням до застосування прополісу може служити тільки індивідуальна непереносимість бджолиних продуктів і алергія на апі продукцію.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.