Пряності здавна використовувалися в лікуванні різних хвороб, згадування про них є в працях Гіппократа й Авіцени. Майже всі пряності зі стародавності славилися своїми цілющими властивостями, у тому числі здатністю лікувати й...
Пряності здавна використовувалися в лікуванні різних хвороб, згадування про них є в працях Гіппократа й Авіцени. Майже всі пряності зі стародавності славилися своїми цілющими властивостями, у тому числі здатністю лікувати й попереджати різні інфекційні захворювання.
Що таке пряності
Пряності (спеції) – це смакові речовини, використовувані в якості приправ, що поліпшують смак і запах їжі. Це різні частини рослин (листи, насіння, плоди, квіти, коріння), що володіють ароматичними й смаковими властивостями. Пряності викликають подразнення нюхових і смакових рецепторів (закінчень чутливих нервів), викликають підвищену секрецію травних соків, що сприяє посиленню апетиту й підвищенню засвоєння їжі.
Дратівна дія пряностей на нюхові рецептори обумовлене присутністю в них пахучих ефірних масел. На смакові рецептори й на слизуваті оболонки шлунково-кишкового тракту виявляють вплив, що втримуються в малих кількостях у пряностях глюкозиди, алкалоїди й інші біологічно активні речовини. Тому що пряності дратують слизувату оболонку шлунку й кишечнику, їх практично не застосовують у лікувальнім харчуванні.
До пряностей відносяться перець (чорний, запашний, червоний, чилі), лавровий лист, кмин, кардамон, кориця, гвоздика, аніс, імбир, шафран, мускатний горіх, ваніль.
Корисні властивості перців
Чорний перець – це висушені сухі плоди тропічної рослини із сімейства перцевих, використовується як у цілому, так і в меленому виді Гострий смак і запах чорного перцю залежать від вмісту в ньому ефірного масла й алкалоїду пі перина. Прекрасно викличе апетит і надає особливий пікантний смак блюдам. Багато вживати не можна, тому що дратує слизувату оболонку шлунку.
Червоний перець (чилі, паприка) – порошок з розмелених висушених плодів тропічного напівчагарнику, батьківщиною якого є Мексика. Сьогодні червоний перець вирощується у всіх тропічних країнах. До складу цього перцю входить капсаіцин пекучий смак, що обумовлює його гострі властивості, що й дезінфікують. Так, після відкриття Америки червоний перець використовувався як засіб боротьби з холерою. Невелика кількість цього перцю, додана в їжу викличе апетит і підсилює виділення травних соків. Народна медицина використовує цей перець для лікування деяких нервово-психічних захворювань, наприклад, епілепсії.
Запашний перець – це незрілі плоди тропічного дерева із сімейства миртів ефірне масло, що втримується в ньому, надає йому виражений пряний запах. Прекрасно поліпшує смак і запах різних блюд.
Цілющий корінь імбир
Імбир або білий корінь - це багаторічна трав’яниста рослина із сімейства імбирних. Як пряність використовується висушене кореневище. Постачається імбир із країн Південної Азії, але в цей час вирощується в багатьох тропічних країнах. У корені цієї рослини втримується ефірне масло, багате біологічно активними речовинами, яке надає імбиру неповторний аромат. Імбир багатий амінокислотами, вітамінами А, З, групи В, мінеральними речовинами. Гострий смак імбиру залежить від наявності в ньому гінгерола, здатного прискорювати обмінні процеси в організмі й зігрівати організм зсередини.
Імбир зі стародавності використовують як лікарську рослину. Він володіє загально зміцнювальними, тонізуючими, протизапальними, антибактеріальними, вітрогонами, потогінними, болезаспокійливими, відхаркувальними, проти блювотними властивостями.
До сімейства імбирних відноситься кардамон, висушені насіння якого (цілі або мелені) застосовують в основному для ароматизації напоїв і солодких блюд. Він стимулює травлення й нормалізує роботу шлунку.
Мускатний горіх
Мускатний горіх – це насіння мускатного дерева, що росте в тропічних країнах, Містить багато жирних і ефірних масел, використовується в якості смакової й ароматичної речовини в кулінарії. Ефірне масло цієї рослини застосовується в медицині й парфумерній промисловості.
Ефірне масло мускатного горіха має дуже сильну збудливу й одночасно заспокійливу дію на нервову систему, сприяє лікуванню виразкової хвороби шлунку й 12-перстної кишки, виявляє протимікробна й протипухлинна дія, зміцнює імунітет, структуру волосся й хрящів, пам’ять і нерви, лікує різні статеві розлади. У великих кількостях мускатний горіх є отрутою.
Інші пряності
Майже всі пряності тією чи іншою мірою мають лікувальні властивості, так кмин добре допомагає при розладах травлення, сприяє кращій усмоктуваності їжі. Багато пряностей і спеції виявляють зігрівальну дію на організм людини, тому використовуються при застудах, інфекціях, болях у суглобах і так далі.
Висушені квіткові бруньки гвоздикового дерева із сімейства миртових (пряність гвоздика) служать джерелом одержання ефірного масла, яке використовується в парфумерії. Із їхнього гвоздикового масла виділяють біологічно активну речовину евгенол, яка використовується для одержання лікарського засобу винили на.
У невеликих кількостях пряності корисні для організму здорової людини, але їх не варто вживати багато. Якщо ж людина хвора, то вживання тих або інших пряностей краще погодити з лікарем.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.