Відомий індійський лікар і фахівець із арт-терапії Сатьянараяна затверджує, що танець має не тільки психотерапевтичний ефект, але й допомагає людям, хворим діабетом, гіпертонією й різними формами артриту. ...
Відомий індійський лікар і фахівець із арт-терапії Сатьянараяна затверджує, що танець має не тільки психотерапевтичний ефект, але й допомагає людям, хворим діабетом, гіпертонією й різними формами артриту.
Сатьянараяна починає, що ритмічні рухи під музику не тільки заспокоюють нерви, але створюють таке фізичне навантаження, яке допомагає організму боротися з дуже серйозними захворюваннями.
Наприклад, для людей, які хворі діабетом, заняття танцями просто необхідні. Як показали спостереження за групою індійських пацієнтів-діабетиків, у результаті регулярних занять танцями в них суттєво знизилася кількість цукру в крові.
Регулярні заняття танцями корисні для хворих артеріальною гіпертонією. Танцювальні рухи допомагають знизити тиск і впливають благотворно на нервові процеси в організмі.
Багато фахівців стверджують, що гіпертонія з’являється в результаті ряду ускладнень у нервовій системі людини як специфічна реакція організму на постійний стрес. Хронічні форми гіпертонії лікуються спеціальними анти гіпертонічними препаратами, але знизити ризик розвитку захворювання на його ранніх стадіях можна за допомогою танців.
Сатьянараяна став першим застосовувати в Індії танець-терапію. Зараз він є директором Центру виконавського мистецтва Щристи й Інституту танці-терапії в Бангалорі.
Для одержання максимального ефекту Сатьянараяна використовує у своїх групах кілька стилів індійського танцю бхарата-натьям, одисси, чау, манипури й катхак.
Він затверджує, що за допомогою своєї методики він може контролювати прояву таких хвороб як артрит, діабет, депресія, гіпертонія й ожиріння. У жінок, які займалися танці-терапією, легко проходять пологи.
Якщо говорити про стилі, то людям, що страждають від гіпертонії найбільше підходить стиль катхак, що активізує нервову систему по всьому тілу. Катхак це класичний танець північної Індії, основа якого ритмічні композиції, побудовані на чергуванні ударів поперемінно правою й лівою ногою.
Катхак дає гарне навантаження на хребет, оскільки безліч нахилів і півповоротів розробляють його шийний і поперековий відділи. Цей стиль також підходить для тих, хто має проблеми з координацією рухів або страждає артритами.
Рухи катхака розробляють кисті й зап’ястя, плечовий і тазостегновий суглоб, зміцнюють вестибулярний апарат і серцево-судинну систему.
Для боротьби з ожирінням Сатьянараяна рекомендував комбінувати кілька стилів індійських танців, що задіють ноги, талію, стегна і хребет На його думку, розроблений ним комплекс вправ прискорює метаболічні процеси й сприяє природному схудненню.
Тим, хто часто випробує головний біль, Сатьянараяма рекомендує виконувати танець змії, у якім основний рух робиться шиєю. А страждаючим різними формами артриту підійдуть танці, у яких основними є рухи кистями й зап’ястями рук.
Серед індійських танців це, звичайно, бхарата-натьям традиційний танець, зв’язаний головним чином з навантаженням на верхню частину тіла. У південне індійському стилі бхарата- натьям існує 24 типу рухів однієї кистю, 13 типів рухів обох кистей рук, 10 рухів руки цілком, по 5 типів рухів для грудної клітки, торса, живота й стегон.
Сатьянараяма попереджає, що будь-який комплекс танцювальних рухів повинен бути розроблений разом з лікарем індивідуально для кожної людини.
Особливо, якщо займатися танцем не для профілактики, а для лікування вже існуючих серйозних захворювань. Методика танці-терапії була схвалена Міністерством охорони здоров’я й Суспільством акушерства й гінекології Індії.
Тепер Сатьянараяма збирається вивести її на світовий рівень, створивши мережу Інститутів терапія-танцю-терапії. Сьогодні його команда займається розробкою курсів терапії для хворих раком і астмою.
Сприятливий вплив танцю на людину сприймається не тільки в Індії, але й у європейських країнах і США. У сучасній західній традиції існує цілий напрямок по психологічній реабілітації особистості за допомогою мистецтва.
У рамках цього напрямку гештальт- терапії був вироблений цілий ряд методів, що допомагають людині інтегрувати відчужені частини своєї особистості. Сьогодні гештальт -терапія є однієї із самих популярних психологічних методик, а танці-терапія є однієї зі складових поряд з терапією мистецтвом і музикою.
Фахівці вважають, що ця терапія здатна лікувати деякі соматичні розлади. Однак, на відміну від індійської методики доктора Сатьянараяны, основний натиск все-таки робиться на психологічну й соціальну реабілітацію людини.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.