Діагноз психічного захворювання встановити непросто, зазвичай це відбувається в процесі досить тривалого спостереження за хворим в умовах стаціонару.
Додаткові методи дослідження не мають у психіатрії такого великого значення, як в інших розділах медицини. Тому як допоміжний засіб при постановці діагнозу використовують різні психологічні тести.
Теоретичні основи тестування в психіатрії
Психологічні тести, які застосовують у психіатрії, – це стандартизовані завдання, результат виконання яких дозволяє виміряти деякі психічні й особистісні характеристики пацієнта, а також оцінити його знання й навички. Ці тести повинні задовольняти наступним вимогам:
стандартності - сталості завдань і умов його виконання; об’єктивності – тобто відомості до мінімуму можливості для досліджуваного цілеспрямовано впливати на результати дослідження; надійності – вона визначається по високому ступеню подібності результатів повторних вимірів на тому самому випробуваному без зміни його стану.
Теоретичні основи тестування були розроблені англійським психологом Гамільтоном наприкінці 19-го століття. У наш час у психіатрії використовується безліч тестів, які дозволяють краще розібратися в особистості хворого, його інтелектуальних здатностях і відношенні до навколишнього світу. Тести часто допомагають виявити сховані форми психічних захворювань, ризик загострення захворювання, спроби самогубства й агресії, різні види симуляції і так далі.
Види психологічних тестів, застосовуваних у психіатрії.
Психологічні тести, застосовувані в психіатрії, розділяються на тести ефективності й особистісні тести. Тести ефективності (продуктивності) дозволяють оцінити інтелектуальну діяльність (мислення, пам’ять, увагу), загальні й спеціальні здатності.
Особистісні тести у свою чергу розділяються на суб’єктивні, проективні й об’єктивні. Суб’єктивні особистісні тести включають шкали самооцінки, установок і інтересів. При проективних особистісних тестах досліджуваному пред’являється невизначений матеріал, який він повинен логічно доповнити й інтерпретувати. До об’єктивних тестів ставляться тести, за допомогою яких оцінюються реальні вчинки випробуваного.
Тести розділяються також на індивідуальні й групові, останні дозволяють виділити людей, які потребують більш глибокого обстеження. Бувають тести вербальні (вони вимагають словесної відповіді) і невербальні (завдання на маніпулювання, наприклад, складання цілісної фігури з окремих частин), письмові, усні й апаратні.
Тести ефективності
Найбільш уживаним інтелектуальним тестом є тест Векслера, який являє собою набір з 11 класичних методик, об’єднаних в одне ціле на основі спеціальної статистичної обробки результатів за кожною методикою. З них 6 завдань вербальних і 5 невербальних.
Відповіді оцінюються по встановлених шкалах. Кількість балів, отримана по всіх завданнях, за допомогою таблиць переводиться у відповідний коефіцієнт інтелекту (IQ). Тест Векслера виявляє не тільки рівень інтелекту, але й дозволяє оцінити ступінь розумової недостатності й розумової відсталості, тобто олігофренії.
Тести загальних здатностей виявляють володіння мовою й рахунком, точність сприйняття, здатність виділити істотні деталі в мові, швидкість реакції і так далі. Тести спеціальних здатностей сьогодні частіше проводяться на комп’ютері, це дозволяє автоматично оцінити не тільки правильність відповідей, але час їх виконання.
Особистісні тести
Серед суб’єктивних особистісних тестів у психіатричній практиці найпоширеніші шкали Бека й Цунга. Вони дозволяють простежити, наприклад, як змінюються ознаки депресії під впливом лікування.
З особистісних опитувачів найпоширеніший Мінесотський багатофазний особистісний опитувач (ММPI). Він складається з 550 карток із твердженнями. Залежно від відношення до них («вірно», «невірно», «не знаю») випробуваний розкладає картки на три групи. Обробка результатів дає профіль, який потім інтерпретується. Тест дозволяє виявити агравацію (перебільшення хворобливих розладів), дисімуляцію (утаювання ознак захворювання) і прагнення показати себе в кращому світлі. Додаткові шкали дозволяють використовувати опитувача ММPI для більш вузьких цілей виявлення певної симптоматики. Усі особистісні тести мають спеціальні варіанти для дослідження дітей.
Із проективних особистісних тестів найвідомішим є тест Роршаха (тест чорнильних плям), заснований на аналізі сприйняття випробуваним беззмістовних стандартних плям. Цей тест застосовують для виявлення різних психічних розладів, визначення ризику самогубств і агресії.
Прикладом об’єктивних особистісних тестів є тести на конформність, тобто ступінь стійкості думок, переваг і вчинків випробуваного при груповому тиску підставної групи з 7–9 людей, яка діє по заздалегідь обговореному плану.
Як проводиться в психіатрії обстеження за допомогою тестів
Найбільш ефективним вважається застосування батареї (набору тестів), що складається відповідно до завдань дослідження. Наприклад, для підтвердження діагнозу шизофренії найбільш ефективною вважається батарея, що складається з тесту Роршаха, ММPI і деяких інших тестів. Така батарея доповнюється застосуванням інших методик (наприклад, класифікацією предметів і іншого), а також даними клінічного обстеження хворого.
"Депортація або екстрадиція злочинців, кримінальних авторитетів або осіб, які становлять загрозу для національної безпеки України, не належить ні до меж компетенції Управління державної охорони України, ні до моїх повноважень, як його начальника", – заявив він.
За попередньою інформацією, подія сталась у результаті необережного поводження з пічним обладнанням в одній із в/ч, яка виконує бойові завдання на Донецькому напрямку.
Прокуратура мала право розслідувати злочини, підслідні Державному бюро розслідувань, не довше 5 років від дня набрання чинності нового УПК (19 листопада).
Кучма заявляє про неприпустимість революції, Жванія виходить з "Нашої України", Тимошенко посміялася з жартів Путіна над Ющенком та Саакашвілі, політики ЄС очікують з боку Януковича зриву підписання Угоди про асоціацію...