Дійсно, розбір такої розповсюдженої причини ДТП, як "не впорався з керуванням", підтверджує: чим вище швидкість автомобіля на мокрій дорозі, тим більше ймовірність, що він попливе. Але разом з тим швидкість - лише одна зі складових польотів наяву. Згадаємо, що ж це таке - автомобільне аквапланування.
Якось я запитав свого сусіда по гаражному кооперативу, чи готовий він внутрішньо, коли їде по весняному бездоріжжю, до проблем з керуванням автомобілем? "Аквапланування слід очікувати не тому, хто по калюжах їздить, а тому, хто по них літає", - вирік водій-аксакал. Дійсно, розбір такої розповсюдженої причини ДТП, як "не впорався з керуванням", підтверджує: чим вище швидкість автомобіля на мокрій дорозі, тим більше ймовірність, що він попливе. Але разом з тим швидкість - лише одна зі складових польотів наяву. Згадаємо, що ж це таке - автомобільне Аквапланування.
Приймемо силу зчеплення автошини із сухим дорожнім покриттям за одиницю. Тоді зчеплення на мокрому асфальті виявиться не більш 0,5. На льоді - поменшає ще на порядок. Ну а при акваплануванні контакт протектора з дорогою відсутній зовсім! Сила зчеплення стає рівною нулю. Колесо перебуває у вільному ковзанні по водяній плівці, і можливість водія керувати автомобілем у цей момент також практично дорівнює нулю.
Які ж умови виникнення цього надзвичайно небезпечного "водяного ковзання"? От автомобіль рухається по дорозі, покритій шаром води (дощ, великі калюжі) або водно-грязьової "каші". Кожна шина постійно видавлює рідку субстанцію із плями контакту, жене перед собою водяний вал. Випробування показали, що тиск у цьому валу доходить до 2 bar. Висота його може бути від 1 до 3 см. Прийнявши середню ширину протектора легкової шини рівною приблизно 15 см, можна затверджувати, що зусилля, з яким водяний клин вдавлюється між шиною й дорогою, може досягтися 30-40 кг. До якогось моменту шина успішно видавлює клин води й створює пляму контакту з дорожнім полотном. Ефективність цього процесу залежить від трьох факторів: рельєфу протектора, товщини водяної плівки на дорозі й швидкості руху автомобіля. Усі ці фактори дуже тісно взаємозалежні.
Мала глибина канавок "лисіючого" колеса не в змозі швидко звільняти зону контакту від води. Зношені шини навіть при водяній плівці всього в 1 мм і швидкості близько 100 км/год не зможуть ефективно витісняти вологу з-під колеса. Вал води поступово буде перетворюватися в водяний клин, що збільшується. Він відірве шину від дорожньої поверхні, і автомобіль попливе. Екстрене гальмування, на жаль, не приводить до миттєвого припинення аквапланування. Та й не до гальмування вже, тому що автомобіль "крутить" по дорозі як може.
Аквапланування починається по-різному на машинах з різними типами привіду У заднепривідного автомобіля цей ефект спостерігається спочатку на передній осі. Досвідчений водій може відчути момент початку аквапланування. Кермо стає "м'яким", реакції дороги більше не відчувається. У цьому випадку, навіть не збільшуючи швидкість, можна поплатитися: досить зустріти калюжу поглибше - і...
Аквапланування переднепривідного автомобіля, як правило, починається із задніх коліс. Оскільки передні є провідними й "витягають" автомобіль, водій може нічого підозрілого й не помітити, навіть збільшивши швидкість. Однак саме незначне пригальмовування, навіть скидання газу здатне розгорнути машину!
Взагаліото й деякі нові шини з "літнім" малюнком протектора можуть бути схильні до аквапланування. При одній і тій же швидкості спеціальний "дощовий" малюнок допомагає "тримати" контакт, тоді як під звичайним протектором чітко спостерігається початкова стадія виникнення аквапланування.
Так що будь-якому автомобілістові потрібно знати про основні візуальні ознаки "водовідштовхувальних" покришок. У малюнку їх протектора обов'язково присутні центральна поздовжня, досить глибока, канавка й розгалужені поперечні прорізи "навиліт".
Особливо ефективний спрямований малюнок протектора, коли водовідводи утворюють "ялинку". При входженні вершини цієї "ялинки" у початок контакту покришки з дорогою вода витісняється назад і в сторони від шини.
І ще одне істотне зауваження про використання протектора зі спрямованим малюнком.
Якщо при монтажі покришки на диск помилково встановити малюнок "переверненим", то вода буде не витіснятися, а, навпаки, "накачуватися" від боковин до центру плями контакту з усіма малоприємними наслідками.
До речі, якщо під колесами дзеркально гладкий мокрий автобан - ризик виникнення аквапланування незмірно вище, ніж на грубозернистому асфальтобетоні: на ньому воді необхідно покрити на кілька міліметрів усі виступаючі горбки, щоб "підготувати" умови для аквапланування автомобіля. Потрібно пам'ятати й про те, що на звичайних дорогах експлуатаційні характеристики шин, що мають найкращий опір ефекту аквапланування (темп зношування, гальмовий шлях, витрата палива), найчастіше бувають гірше, чим в "середніх" конкурентів.
Що стосується двох інших згаданих вище факторів, "сприятливих" акваплануванню автомобіля, - товщини водяної плівки й швидкості руху, то говорити про якісь апробовані методики контролю поки складно. Чому? Так їх попросту немає. Давно помічене, що ймовірність втрати керування автомобілем на мокрій дорозі пов'язана з товщиною плівки води й швидкісним режимом руху транспортного засобу. Але які ж науково обґрунтовані критерії цього взаємозв'язку? Яка швидкість руху при певному "мокротинні" асфальту небезпечна? Питань дуже багато.
Крім властиво "колісних" факторів, є чимало інших, досить випадкових обставин, що впливають на поведінку автомобіля і його схильність до аквапланування. Згадаю лише стан амортизаторів. Численні тести довели: цілком працездатний, на 50% зношений амортизатор вже активно погіршує ситуацію. І є ще кермовий механізм, підвіска в цілому, параметри розвалу й сходження, розподіл навантаження по осях. Пам'ятайте, що Аквапланування набагато легше запобігти, чим припинити. Воно небезпечніше ковзання по льоду. Тому не заощаджуйте на шинах, не намагайтеся обігнати все, що рухається, і не літайте по калюжах.
Представник Кремля Дмитро Козак в своєму листі запропонував радникам країн нормандського формату до 27 квітня зустрітися на Донбасі і обговорити питання перемир'я.
Мінагрополітики пропонує встановити ставку 14% ПДВ на всі види сільгосппродукції без виключень для здешевлення соціально значимих продуктів харчування.
За інформацією розвідки, найближчими днями російсько-окупаційні війська запланували провокації проти України, в тому числі й теракт на Великдень в одній із церков Московського патріархату.
Глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук вважає, що президент України Володимир Зеленський може провести переговори з президентом РФ Володимиром Путіним тільки в нейтральній країні.