Перш ніж купити машину з дизельним двигуном, слід добре вивчити його запити, щоб потім вони не стали для вас несподіванкою.
Витрати на паливо - характеристика, яка як на теперішній час при виборі автомобіля часто є основною. Дизпаливо сьогодні дешевше 92-го бензину, і незважаючи на це дуже скоро після придбання машини з дизельним двигуном для багатьох автовласників дає привод для розчарування. Причина в тому, що більшість водіїв не привчена до дизелів, вони віддають перевагу бензиновим машинам. У той же час у деяких європейських країнах, наприклад, Франції, Іспанії, автомобілі з дизельними двигунами дуже популярні, що підтверджують обсяги продажів - іноді дизельних модифікацій купують більше, ніж бензинових. У нас же існує цілий ряд факторів, що пояснюють «прохолодне» відношення до цього типу моторів. І все-таки тим, хто вирішився придбати дизель, слід знати про деякі тонкощі його авто, експлуатації й обслуговування.
Справа смаку й досвіду
Економічність - загальновідома перевага дизелів, яка є головною «принадою» для покупців. Але є в них і «мінуси», які багатьом, особливо шанувальникам комфорту й спортивного стилю водіння, незабаром виявляються не за смаком.
Перше, що дуже швидко набридає - характерний підвищений «тракторний» звук працюючого двигуна. Хоча шумоізоляція салону в іномарок краще, чим у наших «Жигулів» і «Москвичів», повністю відгородити сидячих у салоні від дизельної «музики» автовиробникам поки не вдавалося. Потім, хоча й не у всіх машинах, починають дратувати підвищені вібрації. А аматорам «поганяти» явно не сподобається слабка динаміка розгону, особливо при необхідності прискорення на високих швидкостях.
Цікаво, що з усіма цими недоліками покупці встигають ознайомитися ще при огляді пропонованого для покупки автомобіля. Але «запрограмовані» на економічність, багато з покупців на ці «нюанси» не звертають уваги. Тільки після деякого часу володіння новоспечені автовласники починають поповнювати ряди незадоволених дизельними машинами.
Доповнює картину той факт, що дизель - специфічний тип мотора з індивідуальним характером, що обумовлюють особливості його роботи й потребуючим дотримання певних правил експлуатації й керування. Зазавичай їх не знають, а якщо знають, то не дотримують. У результаті дизельний двигун замість покладених 500-600 тис. км пробігу до капітального ремонту виходжує у два, а то й у три рази менше. Так що перш ніж купувати дизель, переконайтеся, що він відповідає вашому темпераменту й стилю водіння й що ви зможете «задовольнити» його потреби при експлуатації й обслуговуванні.
Інформація для покупця
Хоча дизельних іномарок український авторинок пропонує набагато менше, чим бензинових, при великому бажанні знайти потрібний варіант все-таки можна. Контрольний огляд дизельних машин по багатьом пунктам не відрізняється від бензинових - перевірка кузова, ходової, трансмісії, справності електроустаткування і т.д. Різниця полягає в тестуванні двигуна. Тут важливі два моменти - перевірка при «холодному старті» і характер роботи «на гарячу». Потрібно, щоправда, помітити, що літо - не кращий час для придбання дизеля. Тому якщо після цієї статті в когось виникне бажання стати власником дизельної машини, краще почекати настання більш прохолодного сезону.
Ідеальний період для тесту дизеля - зима, коли на вулиці мороз градусів 10-20. За таких умов «хвороби» цього типу двигуна виявити набагато простіше. Основним показником, що характеризують справність дизеля, є «холодний старт». Проводиться він у такій послідовності: для збільшення подачі палива витягається клавіша ручного «газу» (якщо не встановлений термопідсос); поворотом ключа «запалювання» включаються свічі накалювання, про що інформує індикатор роботи свіч, що загоряється на щитку приладів - жовта лампа із символом спирали; коли свічі прогрілися (на це потрібно близько 20-30 секунд), лампа гасне - це сигнал, що дозволяється запуск двигуна. Якщо після пророблення цих операцій двигун заводиться з першої спроби й без тривалого обертання стартером, значить усе в нормі.
Не запускається дизель на морозі в основному з кількох причин: «сів» акумулятор, несправні свічі накалювання, у паливній системі використовується літнє паливо, у циліндрах невисока компресія. Процедура заміни акумулятора, свіч накалювання не вимагає особливо великих витрат (200 - 400 грн.). А от що стосується малої компресії в циліндрах, то тут виникає необхідність дорогого капітального ремонту двигуна (1000 - 2000 грн.). Застигле до гелеоподібного стану паливо не здатне пройти через фільтр, а значить вилучити його із системи живлення можна тільки в процесі відігрівання в теплому гаражі з наступною заміною на зимову солярку або добавкою антигелівих присадок.
Поки дизель холодний, його робота зазвичай супроводжується підвищеною гучністю й чорним вихлопом. Для цього типу двигуна це - звичайне явище, тому що паливо в холодних циліндрах погано випаровується, відповідно не повністю згоряє. У міру прогріву справного дизеля гучність знижується, а чорний вихлоп зникає. Якщо ж характер роботи не змінюється й із труби продовжує «валити» дим, значить щось несправне. Сизий дим - ознака зношування деталей циліндро-поршневої групи (поршневих кілець, гільз, поршнів), що вимагає капітального ремонту двигуна. Коли вихлоп чорний, значить паливо в циліндрах згоряє не повністю. Це відбувається у випадках: неякісного розпилення палива несправними форсунками або їх розпилювачами; подачі надлишкової кількості палива паливним насосом; нестачі в циліндрах повітря при засміченому повітряному фільтрі.
Як показує практика, ресурс легкових дизелів у наших умовах експлуатації становить від 200 до 600 тис. км. Такий істотний розкид обумовлений великою залежністю ресурсу дизеля від умов експлуатації, систематичності і якості технічного обслуговування.
Експлуатація
Вміння експлуатувати дизель - це, мабуть, головний фактор, який найбільшою мірою впливає на його ресурс. Цей тип двигунів не вибачає помилок водія, який, наприклад, звик розкручувати до максимуму спритні бензинові мотори й у такому ж режимі змушує працювати й дизель. Власникам таких машин слід пам'ятати одне важливе правило - дизель не любить великих обертів, тому що при цьому значно збільшується навантаження на деталі циліндро-поршневої групи, паливну апаратуру, та й сам процес сумішоутворення й згоряння проходить не по необхідному «сценарію». Тому їздити потрібно при середніх обертах або нижче середніх, а перемикатися на підвищені передачі потрібно набагато раніше, чим у випадку з бензиновим мотором. Це вже давно перевірено на практиці. Недарма на багатьох автотранспортних підприємствах, перш ніж «посадити» водія на дизель, він проходить стажування. Якщо цього не зробити, ресурс двигунів, в руках ненавчених водіїв, скорочується в 3-5 разів, а іноді й більше.
Щоб знизити вплив механічних домішок і води, що утримуються в нашій солярці, на дуже чутливу паливну апаратуру дизелів, систему живлення бажане обладнати фільтром-сепаратором, краще з підігрівом. Цим ви продовжите термін служби дорогих паливних насосів і форсунок і відгородите себе від зимових проблем, викликаних підвищеною в'язкістю палива. Якщо встановити додаткові фільтри немає можливості, паливу краще спочатку дати відстоятися в якій-небудь ємності-відстійнику. Заливати його в бак, до речі, не перемішуючи у відстійнику, можна тільки через два-три дні.
Слід також знати, що запускати дизель зі штовхача або на буксирі небажане, тому що через велику компресію в циліндрах висока ймовірність обриву зубчастого ременя привода ГРМ (якщо привод ремінной).
Центр стратегічних комунікацій при Мінінформполітики "Справді" пояснив, чому в Україні вирішили заборонити діяльність УПЦ Московського патріархату.
Джерело: Справді у Telegram
Дослівно "Справді": "Чому Зеленський заборонив діяльність УПЦ МП.
Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
Європейська комісія висунула пропозицію щодо гармонізації кримінальних злочинів та покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС.
Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Працівники ДБР у взаємодії з Харківською обласною прокуратурою виявили у Куп'янському районі схованку з важливими документами, які окупанти не встигли знищити під час відступу.
Джерело: пресслужби ДБР, Харківської облпрокуратури
Дослівно: "Вилучені правоохоронцями документи є підґрунтям для відкриття кримінальних проваджень за фактами держзради та колабораційної діяльності".
МЗС України повідомило про продовження цілеспрямованої кампанії терору та залякування українських дипустанов за кордоном.
Про це йдеться у заяві речника МЗС України Олега Ніколенка, повідомляє "Європейська правда".
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сподівається досягти угоди з РФ і Україною про створення зони безпеки на Запорізькій атомній електростанції до кінця цього року
Кремль не готовий прийняти умови для переговорів зі Вашингтоном, які 1 грудня озвучив президент США Джо Байден, - а саме Росія не планує забрати свої війська з території України.
Джерело: російське пропагандистське видання "РИА Новости", Telegram-канал "Вы слушали маяк", який публікує аудіокоментар Пєскова
Пряма мова Пєскова: "Ви частково процитували заяву Джо Байдена.