uasol.com
Додати статтю | Реєстрація
Інтернет і сервіси
Авто і Мото
Бізнес і фінанси
Будівництво та ремонт
Будинок, сім'я
Все про меблі
Дієти, ваша фігура
Діти і батьки
Закон і Право
Захоплення і хобі
Зв'язок
Комп'ютери
Краса, мода, імідж
Кулінария
Культура та мистецтво
Лекції, посібники
Люди, суспільство
Медицина і здоров'я
Наука і освіта
    Іноземні мови
    Астрологія
    Біологія
    Винаходи
    Математика
    Наукові дослідження
    Оккультні науки
    Освіта за кордоном
    Педагогіка
    Прогрес
    Саморозвиток
    Технології
    Учбові заклади
    Фізика
    Шкільний курс
Політика
Промисловість
Реферати
Робота, працевлаштування
Спорт
Товари і послуги
Туризм і подорожі
Чоловік + Жінка
  Морські свинки. Утримання і догляд.  
  Створення рінгтонов 
  Ліки для лікування кандидозу (молочниці)  
  ПЕРШІ ОЗНАКИ ВАГІТНОСТІ 
  Материк Євразія 
  ОРХІДЕЯ В БУДИНКУ - ДОГЛЯД 
  ПОВНА ТАБЛИЦЯ КАЛОРІЙНОСТІ ПРОДУКТІВ  
  Черепахи: утримання та догляд 
  Що це таке вегето-судинна дистонія? 
  Державне (конституційне) право зарубіжних країн (Навчальний посібник для самостійного вивчення дисципліни) 
Каталог україномовних статей - uasol.com
 укр
 eng
 рус
ШУКАТИ!
Запам'ятати сторінку | Зробити стартовою | Поділитися з товарищем
Бінарний урок української мови та хімії
Бінарний урок української мови та хімії
дати уявлення про естери; розглянути їх знаходження в природі й
   використання; продовжувати формувати бережливе ставлення до природи; повторити та узагальнити знання учнів про види складних речень, їх будови; вдосконалювати вміння складати речення, вводити їх у текст; виховувати любов до рідного краю, до свого народу, країни.



   
    Тема: Естери. Види складних речень.
    Мета: дати уявлення про естери; розглянути їх знаходження в природі й
   використання; продовжувати формувати бережливе ставлення до природи; повторити та узагальнити знання учнів про види складних речень, їх будови; вдосконалювати вміння складати речення, вводити їх у текст; виховувати любов до рідного краю, до свого народу, країни.
   Обладнання й матеріали: мультимедійний комплекс, записи пісень,
    презентація «Опорні конспекти з української мови», таблиці з назвами естерів, їх фізичних властивостей, схема застосування естерів, гербарій, живі квіти, плоди (калина, яблука, груша, лимон) гілочки верби, калини, сіно; зразки естерів, періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва.
    Базові поняття і терміни: естери, реакція естерифікації, гідроліз естерів;
   складне речення, складносурядне речення, складнопідрядне речення, складне безсполучникове речення.
    Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
   Перебіг заняття
   
   
   І Вступне слово учителів української мови та хімії.
   Учитель мови: Ви пам’ятаєте, як пахне ліс після грози чи соснова шишка навесні, гілочка ялини, брунька верби, яка ще не розкрилася під променями весняного сонця?
   (На мультимедійній дощці змінюються слайди – зображення картин природи України. Лунає мелодія народної пісні.)
    Учитель хімії: Пригадайте запах скошеного сіна зі стеблом материнки, чабрецю і шавлії лугової. Якщо ви забули ці запахи, то зараз є можливість їх відчути. У вас на столах є такі рослини: материнка, чабрець, шавлія, чорнобривці, календула, настурція. Отож, продегустуйте ці запахи.
    Це аромати нашої рідної землі, де ми народилися і виросли.
    Учитель мови: Відчувши запахи, зробіть висновок у вигляді письмової відповіді на питання «Чим пахне моя земля?». У роботі використайте різні види складних речень, адже саме про складні речення, його види ми сьогодні говоримо.
   (Дві – три групи зачитують свої роботи, представники інших груп виписують на дощці складні речення різних видів, пояснюють складені схеми.)
   Тож, згадаймо, які є види складних речень (на дощці зображуються опорні конспекти).
   
   ІІ Робота над темою уроку.
   Учитель хімії:1) А ще ми можемо зробити висновок, що ми живемо у світі запахів.
   Запах – це сукупність ароматів різних речовин, серед яких є складні ефіри, або естери. Це вони зробили свій внесок у запах квітів, плодів.
   Як утворюються естери? Це продукт взаємодії карбонових кислот та спиртів. Цю реакцію називають реакцією естерифікації.
   (На дощці схема утворення естеру:
   R – COOH +ROH↔ R – COOR + H2O)
   Ця реакція відбувається при нагріванні в присутності сульфатної кислоти, являється оборотною.
   Загальну форму естерів можна уявити як СnH2nO2 (n ≥ 2)
    Питання до учнів. Який клас органічних сполук має таку ж загальну формулу?
    Відповідь: насичені одноосновні кислоти, але n ≥ 1.
    Висновок: естери та насичені одноосновні кислоти являються між собою класовими ізомерами. Крім того, естери мають типи ізомерії, які характерні для карбонових кислот. Згадайте, які?
    Давайте поговоримо про номенклатуру естерів.
   (На дошці з’являється таблиця)
   
   
   Складання назв естерів
   
   Кислота + Спирт назва
    традиційна за IUPAC
   Оцтова
   
   Мурашина
   
   Оцтова метиловий
   
   етиловий
   
   етиловий Метиловий естер оцтової кислоти
   Етиловий естер мурашиної кислоти
   Етиловий естер оцтової кислоти Метилацетат, метилетаноат;
   Етилформіат, етилметаноат;
   Етилацетат, етилетаноат.
   
    Завдання до учнів: записати на дошці структурні формули вище вказаних естерів.
    Повернемося до фізичних властивостей естерів.
    Повідомлення учня:
    Нижчі естери – рідини. Зі збільшенням молекулярної маси збільшується температура плавлення й кипіння, вищі естери – тверді. Естери не розчиняються у воді, добре розчиняються в органічних розчинниках, і, головне – більшість естерів мають приємний запах.
   (На дошці з’являється інформація про запах естерів)
   етиловий естер мурашиної кислоти – запах рому
   метиловий естер масляної кислоти – запах яблук
   етиловий естер масляної кислоти – запах ананаса
   бензиловий естер оцтової кислоти – запах жасмину
   2 – фенілетиловий естер мурашиної кислоти – запах троянд та хризантем.
   Щодо хімічних властивостей, нагадаю, що реакція естерифікації оборотна. Тому для естерів характерна реакція гідролізу. Ця реакція відбувається в присутності як кислот, так і лугів, що виступають у ролі каталізаторів.
   Завдання учням: самостійно записати рівняння реакцій кислотного та лужного гідролізів естерів (наприклад, для етилацетату). (Потім перевірити з записом, який з’явиться на дошці.)
   Учитель мови: 2) З естерами зустрічаємося ми і в наших народних символах. Згадайте всім відоме прислів’я: «Без верби та калини нема України» зміст якого асоціюється з ароматом калини і з таким ніжним, рідним, неповторним запахом Батьківщини.
   – біля дошки працюють 3 учні:
   1 – складає складносурядне речення, 2 – складнопідрядне речення, 3 – безсполучникове речення; речення повинні бути про калину, одна із частин складного речення повинна бути ускладненою.
   – опрацювання схем складених речень.
   (Під час роботи біля дошки, лунає пісня «При дорозі кущ калини».)
   Учитель хімії: Ви добре складаєте речення я бачу, що ви справжні знавці української мови. А чи знавці ви хімічних перетворень? Пропоную виконати ланцюг перетворень та зазначити умови, за яких відбуваються ці реакції.
   Завдання:
   Метан → ацетилен → етаналь → етанова кислота → метилацетат → метанол
   (Учні записують по одному рівнянню на дошці)
   Завдання: Спробуйте скласти умову задачі для четвертої хімічної реакції, застосовуючи поняття «розчин», «практичний вихід».
   (Далі розв’язується задача того учня, хто перший запропонував умову задачі).
   Учитель мови: 4) На мультимедійній дошці з’являється зображення волошки і подаються рими:
   полі
   вій
   видноколі
   моїй
   – робота групами: скласти вірш за поданими римами, порівняти з поезією В. Сосюри «Васильки»;
   – дати характеристику реченням.
   Учитель хімії: 5) Але давайте повернемося до прози. Ви дізналися про будову та властивості естерів. А тепер спробуйте з’ясувати галузі застосування цього «чарівного» класу органічних сполук.
   Відповідь оформити у вигляді схеми.
   (самостійна робота з підручником)
   
   
   Приклад:
   харчова промисловість
    клеї розчинники
   
   
    виробництво
    вітамінів парфумерія
   
   
    боротьба хім.
    зі шкідниками реактиви
   
    Повідомлення учня. Знаєте, щоб отримати 1 кг олії троянди, треба переробити 4 тонни квітів, 1 кг олії м’яти добувають з 1 тонни сировини, 2 – 5 кілограмів лавандової олії отримують після переробки 1 тонни зеленої маси. Але за допомогою хімічних реакцій людина може врятувати те, що дає нам природа. Більшість ароматизаторів, віддушок зараз добувають синтетичним шляхом.
    Дійсно, хімія – це «чаклунка».
   До речі, 2011 рік оголошено міжнародним роком хімії.
   
   Учитель мови: 6) Дуже багато поезій описують чарівні квіти, деякі з них стали народними піснями.
   ( Лунає пісня «Чорнобривці» у записі чи виконанні учнів.)
    Дійсно, хіба можна забути ті лагідні очі, ніжні, турботливі руки, серце рідної нені.
    Робота парами (новоутворені): скласти твір – мініатюру, використовуючи різні види складних речень, за темою: « Як на ті чорнобривці погляну…»
    І хай ці роботи будуть присвячені найріднішій людині – мамі.
    – Зачитування окремих творчих робіт, усі останні – роботи здають для перевірки.
    Учитель хімії: Де ж можна застосувати наші знання про естери на практиці? Небагато людей знають про лікування ароматами – ароматерапію, хоча вона виникла ще в глибоку давнину. В основі ароматерапії застосування ефірних олій. Усі вони без винятку виявляють бактерицидну, антисептичну і протизапальну дію. Вони позитивно впливають на нервову систему, володіють вираженими косметичними і дерматологічними якостями. 70% ефірних олій лікують опіки і травми, 65% мають знеболювальні властивості, 50% нормалізують функції і стан органів кровообігу, 40% – системи травлення. Ефірні олії використовуються для гарячих і холодних інгаляцій, ванн, компресів, розтирань, масажів. Тепер ви знаєте, який купувати подарунок.
    Учень:
   Я – естер, чарівний естер,
   Знайте учні відтепер,
   В кожній квітці я присутній,
   Це моя хімічна сутність.
   Ну а квіти, всім відомо,
   Ростуть в лісі, ростуть вдома,
   Квіти – це земна краса,
   Це – естерів чудеса.
   Тож, хай квітнуть вони в полі
   І не знають злої долі,
   Щоб на цих полях довкола
   Міни не рвались ніколи.
   
   
   
   
   ІІІ Висновок і д/з
    Тож, після уроку можна зробити висновок, що мова і хімія – різні науки, але без жодної з них ми не уявляємо своє життя.
   Д/з Українська мова: написати твір – мініатюру, використовуючи складні речення, за темою: «Хімія слова»
    Хімія: скласти тестові завдання за темою «Естери», читати § підручника.
   
   

Автор: uasol | Відгуки: 0 | Перегляди: 8747 | 29/04/2011 Наука і освіта - Педагогіка

Ссылка на статью:


Коментарій

Оставить комментарий
Ваше имя:
Комментарий:
Введите текст, изображенный на картинке:
 
 укр  |  рус  |  eng 
20.11.2017 12:07

Гелетей відповів Саакашвілі: Депортація злочинців – не справа УДО

"Депортація або екстрадиція злочинців, кримінальних авторитетів або осіб, які становлять загрозу для національної безпеки України, не належить ні до меж компетенції Управління державної охорони України, ні до моїх повноважень, як його начальника", – заявив він.
20.11.2017 11:55

Троє бійців АТО загинули в неділю через пічку

За попередньою інформацією, подія сталась у результаті необережного поводження з пічним обладнанням в одній із в/ч, яка виконує бойові завдання на Донецькому напрямку.
20.11.2017 10:51

ГПУ втратила право починати розслідування

Прокуратура мала право розслідувати злочини, підслідні Державному бюро розслідувань, не довше 5 років від дня набрання чинності нового УПК (19 листопада).
20.11.2017 09:00

Хроніка 20 листопада. "Хі-хі" Тимошенко з Путіним, і очікування в ЄС провалу Угоди

Кучма заявляє про неприпустимість революції, Жванія виходить з "Нашої України", Тимошенко посміялася з жартів Путіна над Ющенком та Саакашвілі, політики ЄС очікують з боку Януковича зриву підписання Угоди про асоціацію...
20.11.2017 01:29

РФ спровокувала гуманітарну катастрофу на Донбасі - Клімкін

Через дії Росії на Донбасі виникли гуманітарна та екологічна катастрофи.
20.11.2017 00:30

Президент Зімбабве Мугабе не подав у відставку

Президент Зімбабве Роберт Мугабе не виправдав очікувань, не оголосивши про відставку в зверненні до народу.
19.11.2017 23:48

Аваков: У НФ уже готовий проект зміни Конституції

У партії "Народний фронт" є готовий проект конституційної реформи, за яким "усувається дуалізм влади".
19.11.2017 22:16

Президент Зімбабве Мугабе подає у відставку - AP

Президент Зімбабве Роберт Мугабе йде у відставку після майже чотирьох десятиліть при владі.
Усі новини