Гірська хвороба виникає на великій висоті – приблизно від 2-4 тисяч метрів над рівнем моря – і супроводжується неприємними відчуттями нудоти, запаморочення й дискомфорту. Хоча вважається, що основний ...
Гірська хвороба виникає на великій висоті – приблизно від 2-4 тисяч метрів над рівнем моря – і супроводжується неприємними відчуттями нудоти, запаморочення й дискомфорту. Хоча вважається, що основною причиною гірської хвороби є низький рівень кисню, вміст кисню в повітрі залишається на тому самому рівні в 21% і на висоті в 2 тисячі метрів, і на висоті в 20 тисяч метрів. Однак з висотою міняється тиск, через що міняється співвідношення молекул кисню й водню в повітрі, і організм одержує менше кисню, чим потрібно для підтримки нормального функціонування тіла й мозку.
Гірська хвороба в дітей
Гірська хвороба не залежить від віку, статі і яких-небудь особливостей організму, тому визначити схильність людини до хвороби практично неможливо. Відомо, однак, що найчастіше гірська хвороба спостерігається в дітей, оскільки юному організму потрібно більше часу, щоб пристосуватися до великої висоти. Найбільше гірської хвороби піддаються діти у віці до шести років і жінки із перед менструальним синдромом.
Діти й підлітки, разом з батьками подорожуючи по гірських районах на великій висоті, можуть страждати від невеликих симптомів гірської хвороби. Звичайно ці симптоми зникають протягом одного-двох днів, внаслідок чого ніяких медичних препаратів для лікування розладу не потрібно. Як правило, кращими ліками від гірської хвороби стає відпочинок, а ліки призначаються тільки тоді, коли симптоми гірської хвороби не проходять самі собою й стан людини погіршується.
Симптоми гірської хвороби
Гірська хвороба, будучи сама по собі не небезпечної для здоров’я, може, проте, привести до появи ряду досить серйозних захворювань. У їхньому числі – набряк легенів і набряк головного мозку, надзвичайно небезпечні для людини захворювання. Набряк легенів виникає внаслідок надмірного навантаження; цьому захворюванню піддаються навіть молоді й здорові люди. Набряк легенів супроводжується швидким і неглибоким подихом, мокрим кашлем, посинінням нігтів і губ, утомою й відчуттям здавленості в грудині. Набряк мозку – мабуть, самий небезпечний для людини стан: мозок перестає правильно функціонувати, і рахунок людського життя йде на дні або навіть години.
Часом гірська хвороба супроводжується симптомами, схожими із симптомами звичайної застуди – наприклад, головним болем, який може бути наслідком зневоднювання, а також слабістю, порушенням сну, розладом шлунку. Утома, кашель, нестача подиху – симптоми більш серйозної стадії гірської хвороби поряд із запамороченням і прискореним серцебиттям.
Профілактика гірської хвороби
Для людей, не звичних до більших висот, процес адаптації до розрідженого високогірного повітря може забрати тривалий час. Перший захід профілактики гірської хвороби – уникати занадто великих висот і залишатися на висоті до 2,4 тисяч метрів над рівнем моря. Крім того, рекомендується набирати висоту поступово – тобто проходити високогірні маршрути пішки, а не долати їх на автомобілі або літаку.
Найчастіше симптоми гірської хвороби спостерігаються в пасажирів літака, хоча звичайно висота польоту менш 2,4 тисяч метрів. Крім того, випробовувати симптоми гірської хвороби можна через будь-яку фізичну активність, пов’язану з підйомом на більші висоти. Як правило, гірська хвороба виникає через надмірно високі навантаження, тому, виявившись на великій висоті, у перші 24 години необхідно уникати значної фізичної активності й поступово адаптуватися.
Часом причиною виникнення гірської хвороби може стати зневоднювання й зловживання алкоголем, який позбавляє організм необхідної вологи. Необхідна умова адаптації до більших висот – якнайбільше рідини; підтримка нормального балансу вологи в організмі не тільки запобіжить появі гірської хвороби, але й позбавить від головного болю.
Щоб запобігти появі симптомів гірської хвороби, слід уникати тютюнових виробів і певних медичних препаратів: снотворного, транквілізаторів, барбітуратів.
Особливо появі гірської хвороби піддаються люди з різними серцевими захворюваннями, високим тиском, хронічними захворюваннями легенів. На початковій стадії гірської хвороби від симптомів можна позбутися, попросту опустившись на невелику висоту. Якщо ж симптоми погіршуються згодом, необхідно звернутися до лікаря.
Лікування гірської хвороби
На ранній стадії гірської хвороби ефективно допомагають певні лікарські препарати – такі, як ацетазоламід, іифедипін, сілденафіл, антиоксиданти. Позбутися головного болю допоможе ацетамінофен, а от аспірин, навпаки, тільки збільшить стан.
Щоб полегшити симптоми набряку легенів, рекомендовані стероїди, які полегшують хворобливий стан, однак не виліковують хворобу. Дексаметазон допомагає впоратися з набряками й запобігти подальшому розвитку симптомів гірської хвороби.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.