Імунна система захищає людину від усіх зовнішніх впливів, у тому числі від таких споконвічних «ворогів», як хвороботворні мікроорганізми (найпростіші, бактерії, грибки, віруси і так далі). Крім того, імунна...
Імунна система захищає людину від усіх зовнішніх впливів, у тому числі від таких споконвічних «ворогів», як хвороботворні мікроорганізми (найпростіші, бактерії, грибки, віруси і так далі). Крім того, імунна система знищує власні клітини, що втратили свої нормальні властивості й функції, які здатні швидко розмножуватися й утворювати злоякісні пухлини.
Що таке імунітет і його види
Імунітет – це несприйнятливість людини стосовно деяких захворювань, викликуваних, звичайно, збудниками інфекції. Імунітет забезпечує імунна система – об’єднання органів і тканин, які розпізнають і знищують усіх зовнішніх і внутрішніх «ворогів», що загрожують здоров’ю людини (бактерії, віруси, найпростіші, токсини, власні пухлинні клітини і так далі). Усі «вороги» є чужорідними для організму людини або антигенами.
Імунна система містить у собі віл очкову залозу, кістковий мозок, печінку, селезінку, скупчення лімфоїдної тканини в кишечнику, лімфатичні вузли й деякі клітки крові (макрофаги, нейтрон фільні лейкоцити, лімфоцити, моноцити й інші).
Першою перешкодою для проникнення «ворога» в організм є фізичні бар’єри (шкіра, слизуваті оболонки). Якщо йому все-таки вдалося прорватися через ці бар’єри, то включається система вродженого імунітету, яка націлена на всіх «ворогів» взагалі (клітинний імунітет, існують спеціальні клітки крові, що пожирають і розчинюючі усередині себе бактерії й віруси), потім приєднує придбаний (гуморальний) імунітет, який виробляється при першім впровадженні «ворога» - антигену (у відповідь на його впровадження виробляються спеціальні білки – антитіла).
Для того, щоб імунітет підтримувався в нормальному стані, організму потрібні білки ( з них будуються імунні клітини й полягають антитіла), вуглеводи (це паливо, без якого неможливий жоден біохімічний процес), жири (вони також учасники всіх біохімічних процесів), мінерали й вітаміни - вони є коферментами, тобто входять до складу ферментів – речовин, у багато разів прискорювальних усі біохімічні процеси.
Які вітаміни є найбільш важливими для імунітету
Для правильного обміну речовин, у тому числі для утвору імунних білків і кліток, необхідні всі вітаміни, але деякі з них відіграють найбільш значиму роль:
вітамін А (ретинол) – бере участь у білковому обміні, у тому числі в процесі утворення антитіл; при його дефіциті імунна система послабляється, зменшується вироблення антитіл і імунних клітин крові, людина починає часто боліти простудними захворюваннями й швидко старіє; вітамін Е (токоферол) - бере участь в утворі антитіл, при його недостатності страждає як гуморальний (вироблення антитіл), так і клітинний (активне захоплення імунними клітинами бактерій і вірусів) імунітет; приймання вітаміну E підвищує стійкість до захворювань у всіх вікових групах, особливо він корисний людям старшої віковий групи; вітаміни групи B – енергетики, без них неможливий жоден біохімічний процес; вони допомагають стимулювати діяльність імунної системи під час стресу, після операції або травми; вітамін B5 (пантотенова кислота) - бере участь у білковому й жировому обміні, регулює роботу нервової системи, надниркової залози, щитовидної залози; вітамін B9 (фолієва кислота) і вітамін H (біотин) збільшують швидкість відповідної реакції імунної системи на впровадження різних антигенів; вітамін B6 (піридоксин) бере участь у білковому обміні, стимулює синтез нуклеїнових кислот, які необхідні для росту клітин і вироблення антитіл для боротьби з інфекцією, збільшує здатність імунних клітин переварювати й руйнувати бактерії (клітинний імунітет); вітамін B12 (ціанкобаламін) збільшує силу імунного захисту і її здатність убивати чужорідні клітини, бере участь у синтезі білків і обміні в організмі фолієвої кислоти; вітамін C (аскорбінова кислота) підвищує активність макрофагів у боротьбі з інфекційними агентами (клітинний імунітет).
Для зміцнення імунітету рекомендується приймати вітамінно-мінеральні комплекси, які містять вітаміни в дозах, не занадто малих, але й не перевищуючих вікові норми добової потреби в них. Так, добова потреба у вітаміні А – 1 мг або 3300 МЕ, у вітаміні Е – 20 – 30 мг або МЕ, у вітаміні В5 – 5 мг, у вітаміні В6 – 2 мг, у фолієвій кислоті - 0,2 мг, у вітаміні В12 – 2 мкг ( для вагітних – 3 мкг), в вітаміні Н – 50 мг, в аскорбіновій кислоті – 70–100 мг.
У деяких вітамінно-мінеральних комплексах утримуються максимально припустимі дози вітамінів, тому будь-які комплекси потрібно приймати строго відповідно до інструкції або по призначенню лікаря.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.