Чи може аборт пройти без усяких наслідків для здоров’я жінки і її наступних вагітностей, коли вона захоче мати дитину? Акушери – гінекологи затверджують, що наслідки тією чи іншою мірою будуть завжди,...
Чи може аборт пройти без усяких наслідків для здоров’я жінки і її наступних вагітностей, коли вона захоче мати дитину? Акушери – гінекологи затверджують, що наслідки тією чи іншою мірою будуть завжди, просто іноді вони не дуже помітні. Проте, і ці ускладнення рано або пізно «вилізуть» назовні й виявляться у вигляді якогось захворювання.
Що таке аборт і його види
Абортом називається переривання вагітності протягом перших семи місяців, коли плід ще нежиттєздатний. Усі аборти діляться на штучні (навмисне переривання вагітності в умовах лікувальної установи) і мимовільні (, що відбуваються без усяких втручань), ранні ( протягом перших трьох місяців вагітності) і пізні (із трьох до семи місяців).
Ранній аборт може проводитися за бажанням жінки, пізній – тільки за медичними показниками, якщо в жінки є протипоказання для виношування вагітності.
Ранні аборти проводяться інструментальним способом, за допомогою вакуум підсосу (міні-аборти) і медикаментозним способом. Усі ці способи мають свої показання й протипоказання. І всі вони можуть давати ускладнення, як ранні, так і віддалені.
Ранні ускладнення після аборту
Ранні ускладнення після аборту виникають під час його проведення або безпосередньо після аборту. Частота їх багато в чому залежить від строку вагітності, при якім був зроблений аборт, і від способу його проведення. Так, ускладнення після аборту, виконаного в строк 9–12 тижнів, зустрічаються в 2, 2 рази частіше, чим при строку 6–8 тижнів. При інструментальному аборті ускладнень буває більше, чим при міні-аборті й медикаментозному аборті.
До рідких ускладнень інструментального аборту відноситься перфорація (прорив стінки) матки й ушкодження органів малого таза й черевної порожнини. Такі ускладнення зустрічаються в 0,01–0,3% випадків і залежно від ступеня ушкодження вимагають консервативного або оперативного лікування.
Більш частим ускладненням є кровотеча, яка може виникати після медичного аборту в результаті того, що в порожнині матки залишилися частини плодового яйця або при поганій скорочувальній здатності м’язів матки (гіпотонії матки). Велика крововтрата може привести до серйозних наслідків, аж до загибелі жінки. Для зупинки кровотечі з порожнини матки видаляють залишки плодового яйця (повторне вискоблювання), переливають кров, призначають засоби, що скорочують м’язи матки ( при скороченні матки кровоносні судини пережимаються й кровотеча зупиняється).
Інфекційні ускладнення при медичних абортах зустрічаються рідко, такі ускладнення – основна причина загибелі жінок під час кримінальних (зроблених поза лікувальною установою) абортів. Інфекційний процес може захоплювати всі стінки матки й переходити на органи малого тазу й черевної порожнини, викликаючи перитоніт (запалення очеревини – оболонки, що вистилає зсередини черевну порожнину) і зараження крові. У деяких випадках інфекційний процес може початися й при проведенні аборту в медичній установі. Як правило, це трапляється в тих випадках, коли жінка страждає якимсь запальним захворюванням жіночих статевих органів або при порушенні відтоку вмісту з порожнини матки при спазмі м’язів шийки матки.
Віддалені наслідки аборту
Віддалені наслідки абортів виникають не відразу, іноді навіть через кілька років. Так, плацентарний поліп розвивається, як правило, зі шматочків, що залишилися в порожнині матки після аборту, ворсистої оболонки, яка проростає елементами сполучної тканини. Це захворювання проявляється повторюваними матковими кровотечами, що підсилюються в дні менструації. Лікування плацентарного поліпа полягає в ретельнім вискоблюванні слизуватої оболонки порожнини матки.
Якщо в жінки до аборту було якесь хронічне запальне захворювання жіночих статевих органів, то після аборту майже завжди відбувається його загострення.
Одним з важких наслідків аборту є вторинна безплідність у результаті зміни гормонального фону. Так, розлади менструального циклу після перенесеного аборту зустрічаються в 6–10% випадків. Після аборту часто виникає таке гормональне захворювання, як ендометріоз матки – розростання усередині м’язового шару матки вкраплень слизуватої оболонки.
Аборт може викликати важкі ускладнення під час наступних вагітностей і в родах. Важке ускладнення пологів – збільшення плаценти спостерігається_ у 4 рази частіше у жінок, що перенесли аборт, у них частіше спостерігаються розриви матки через те що, стінки її в свій час були травмовані під час аборту
Що б не говорили про простоту й легкість аборту – це операція, яка може мати наслідки, що далеко йдуть, як для самої жінки, так і для її майбутніх дітей.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.