Сьогодні в косметології пропонується безліч різних методик омолодження. При цьому кожна з них рекламується як найкращий, безпечний метод і останнє досягнення науки.
Пацієнтам часом дуже важко зорієнтуватися в тому, що ж вибрати для поліпшення зовнішності, не нашкодивши собі при цьому.
Що таке плазмоліфтінг?
Плазмоліфтінг або метод PRP (Platelet rich plasma) являє собою крапкове введення в проблемні місця на шкірі плазми крові пацієнта, збагаченою його ж тромбоцитами. Як відомо, кров складається з рідкої частини (плазми) клітин, – еритроцитів, лейкоцитів і тромбоцитів. Вважається, що коли концентрація тромбоцитів у плазмі збільшується майже вдесятеро, плазма здобуває біостимулюючі властивості. При цьому в зоні лікування значно збільшується концентрація основних факторів росту, які продуцируються тромбоцитами. Це сприяє утворенню клітин шкіри зі стовбурних клітин (стовбурні клітки – це молоді клітини, які ще не мають своєї спеціалізації, вони перебувають в основному в кістковому мозку й помалу – у різних тканинах, у тому числі й у шкірі), росту мережі кровоносних судин і відновленню нормальних обмінних процесів у шкірі. При цьому фібробласти (клітини сполучної тканини, розташовані глибоко в шкірі) починають виділяти підвищену кількість колагену й еластину – білків, які забезпечують пружність шкіри.
Методика, загалом, не являє собою чогось нового, тому що біостимулюючі властивості крові були відоми здавна. Кілька десятиліть назад була в моді аутогемотерапія, коли в пацієнта з вени брали кров і вводили в м’язи – це «струшувало» увесь організм, стимулювало обмінні процеси й зміцнювало імунітет. Але згодом цей метод стали застосовувати усе рідше – кров прекрасне середовище для розмноження бактерій, тому на місці її введення часто виникали нагноєння.
Як проводиться процедура плазмоліфтінгу?
Процедура плазмоліфтінгу проводиться в такий спосіб: у пацієнта береться з вени кров (обсяг її залежить від особливостей шкіри пацієнта, у тому числі від ступеня її старіння, але звичайно це 10–20 мл), потім її поміщають у спеціальну центрифугу, де кров розділяється на кілька фракцій. Після цього забирається фракція, збагачена тромбоцитами, і вводиться внутришкірно й підшкірно за допомогою тонких голок у проблемні місця на шкірі. Як правило, така процедура проводиться два рази з інтервалом у два тижні, але іноді рекомендується й більша кількість процедур.
Ефективність плазмоліфтінгу
Результат плазмоліфтінгу можна побачити не відразу, а тільки через два тижні. Тоді ж проводиться й наступна підтримуюча процедура. З’являється ефект, який можна зрівняти з поверхневим хірургічним ліфтінгом обличчя й шиї: злегка розгладжуються невеликі зморшки, шкіра стає більш молодою і пружною. Але якщо на шкірі уже є глибокі зморшки або сильно «поплив» овал обличчя, то плазмоліфтінг не допоможе.
Повторні процедури плазмоліфтінгу можна робити не частіше двох разів на рік.
Показання й протипоказання для плазмоліфтінгу
Плазмоліфтінг рекомендується проводити:
з появою перших зморщечок у віці старше 35 років; при порушенні властивостей шкіри після різкого зниження ваги; для більш швидкого відновлення шкіри після хімічного й лазерного пілінгу.
Протипоказання для проведення плазмоліфтінгу:
важкі захворювання внутрішніх органів з порушенням їх функції; захворювання, що супроводжуються порушенням імунітету, у тому числі важкі форми цукрового діабету; будь-які гострі захворювання й загострення хронічних захворювань; запальні й гнойні процеси на шкірі.
Ускладнення, які можуть виникнути при проведенні плазмоліфтінгу
Незважаючи на те, що розроблювачі методу стверджують, що він не може давати ніяких ускладнень, пацієнти, які зважилися на проведення плазмоліфтінгу, повинні знати, що в процесі лікування ускладнення все-таки можуть виникнути.
Головною небезпекою є інфікування крові під час забору. Адже на шкірі пацієнта завжди перебуває безліч бактерій, у тому числі й умовно-патогенних (які за певних умов можуть викликати захворювання). І варто потрапити таким бактеріям у кров, як вони починають активно розмножуватися. Добре, якщо в пацієнта відмінний імунітет, тоді розмноження цих бактерій буде подавлено. А якщо імунітет знижений, то на місці введення плазми, збагаченої тромбоцитами, виникне запальний процес, який, звичайно ж, не прикрасить обличчя й може поширитися на інші тканини, тому що в області обличчя дуже багато кровоносних судин (інфекція поширюється зі струмом крові). Особливо небезпечне влучення інфекції в головний мозок.
Іншою небезпекою таких процедур є використання багаторазової апаратури для обробки крові. У цьому випадку цілком можливий перенос якої-небудь інфекції (наприклад, вірусу гепатиту). Для того щоб уникнути такої небезпеки, усі косметичні процедури, пов’язані з порушенням цілісності шкіри або із уведенням крові потрібно проводити тільки в медичних установах, що мають ліцензію на право заняття даним видом діяльності. А в додатку до ліцензії звичайно вказується перелік дозволених операцій і процедур.
Вибирайте клініку не по рекламі, а по наявності в неї відповідної до ліцензії й по відгуках пацієнтів.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.