«Народний» діагноз «відкладання солей» найчастіше до дійсного відкладання солей ніякого відношення не має. Під такою назвою часто походять артрози суглобів і п’яткові шпори – і те, і інше...
«Народний» діагноз «відкладання солей» найчастіше до дійсного відкладання солей ніякого відношення не має. Під такою назвою часто походять артрози суглобів і п’яткові шпори – і те, і інше – це розростання кісткової тканини в місці постійного травмування. Але зустрічається (правда, набагато рідше) і дійсне відкладання солей – подагра.
«Відкладання солей» при артрозах і п’яткових шпорах
З віком або після травми, захворювання в багатьох людей суглоби втрачають свою форму й починають боліти. Уважається, що в них накопичуються солі. Але це не так, причиною цього явища стають постійні дрібні травми суглобів, що виникають під впливом підвищених навантажень, занять спортом і так далі. У результаті мікро травмування порушується будова й харчування хряща, який покриває суглобні кінці костей. Хрящ тріскається, тоншає, а тому що основна його функція – амортизаційна (зменшення навантаження на кісткову тканину), то кістка починає реагувати на підвищення навантаження розростанням тканини. Кісткова тканина розростається нерівно, часто у вигляді шипів, що ще більш травмує суглоб і завдає болю. На рентгенограмах такі розростання кістки виглядають дійсно як відкладання солей, звідси й пішла така назва.
Лікування артрозів повинне містити в собі методи, що впливають на причину захворювання (наприклад, проведення операції, якщо причиною з’явилася травма), що відновлюють функцію суглоба (проводиться стимуляція росту хрящової тканини) неприємні прояви, що й знімають різні (болі, порушення рухів) в області суглобів.
Боротьба з болем - одна з головних завдань у лікуванні хворих артрозом. Для цього застосовують різні знеболюючі лікарські препарати, тепло ( у тому числі у вигляді різних фізіотерапевтичних процедур) на область суглоба й навколишні м’які тканини. Дуже важливо кілька раз у день надавати спокій ураженому суглобу. Хірургічне лікування артрозів проводиться тільки в тому випадку, коли консервативне лікування не допомагає, а стан хворого різко погіршується. Проводяться операції по поліпшенню кровопостачання суглоба, по зняттю м’язової напруги в області суглоба або по заміні хворого суглоба на штучний.
Особливе місце в «відкладанні солей» займають п’яткові шпори – розростання кістки в найбільше травматичному місці – в області п’яти. П’яткові шпори виникають звичайно при плоскостопості й доставляють багато неприємностей. Як тільки не намагаються люди від них позбутися, але це можна зробити тільки за допомогою спеціального лікування (наприклад, ударно-хвильової терапії) або операції (наріст кістки видаляють). А можна просто встановити на взуття спеціальну подушечку з діркою посередині, там, де перебуває шпора. Це місце перестає травмуватися, тому не болить і шпора не росте.
Дійсне відкладання солей або подагра
Дійсне відкладання солей у тканинах відбувається при подагрі. Виникає воно в результаті порушення обміну солей сечової кислоти (уратів), які відкладаються в тканинах суглобів і деяких внутрішніх органів (в основному в нирках). Подагра може бути первинною (уроджене порушення обміну речовин, що передається в спадщину) і вторинною, що виникає на фоні якогось іншого захворювання.
Порушення обмінних процесів приводять до скупчення великої кількості сечової кислоти в крові й відкладанню її кристалів у тканинах, головним чином, у тканинах суглобів, окрай суглобних тканин і нирок. Урати просочують м’які тканини, утворюючи подагричні вузли, які називаються тефами.
Починається подагра із запалення якогось одного суглоба ( найчастіше суглоба великого пальця на нозі). Напад починається раптово й супроводжується найсильнішими болями, набряком і почервонінням м’яких тканин в області суглоба, підйомом температури. Через якийсь час усе це проходить безвісти (навіть без лікування). Подагричні напади часто виникають на фоні порушення дієти – уживання жирної м’ясної їжі, спиртних напоїв. Такі напади спочатку бувають рідко, а потім все частіше й поступово приводять до інвалідності хворого зі стійким порушенням функції одного або декількох суглобів.
Зміни з боку нирок проявляється появою білка в сечі, підвищенням артеріального тиску й запаленням ниркової тканини (пієлонефритом). Дуже повторювана поразка нирок протікає непомітно для хворих, що дуже небезпечно, тому що може приводити до порушення функції нирок.
Лікування подагри – це, насамперед, дієта. З раціону виключаються жирне м’ясо, м’ясо молодих тварин (усе м’ясо можна тільки у вивареному виді й не більш трьох раз у тиждень), м’ясні бульйони, нирки, печінка, бобові, спиртні напої, міцний чай, кава. Приймання їжі повинно бути невеликими порціями й часто ( до 5 раз у день). Рекомендується також пити більше слабо-лужної мінеральної води.
Під час загострення хворому призначають знеболюючі лікарські препарати й ліки, які підсилюють виведення уратів або пригнічують їхнє утворення в організмі ( під лабораторним контролем рівня сечової кислоти в крові). Після стихання загострення призначають курси лікувальної фізкультури, масажу, фізіотерапевтичних процедур, а також санаторно-курортне лікування.
«Відкладання солей» - це не завжди те саме захворювання, розібратися в ньому найкраще допоможе лікар.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.