Спондиліт, або «задерев’янілість» хребта, характеризується запаленням хребетних суглобів. Спондиліт можна охарактеризувати як запальний артрит хребта. В окремих випадках ураженими виявляються...
Спондиліт, або «задерев’янілість» хребта, характеризується запаленням хребетних суглобів. Спондиліт можна охарактеризувати як запальний артрит хребта. В окремих випадках ураженими виявляються не тільки структурні елементи хребта, але й інші суглоби й органи.
Види спондиліту
Анкілозируючий спондиліт
Анкілозируючий , або деформуючий спондиліт – основний і найпоширеніший вид спондиліту, що вражає хребет і спочатку нахабні відчуття скутості хребта. Анкілозируючий спондиліт вражає також хребетний стовп, хрестно-подвздошні зчленування, плечі й тазостегнові суглоби. У результаті відчуття задерев’янілості передається в плечі, коліна, стегна, шию, щелепу. Найчастіше від анкілозируючого спондиліту страждають молоді люди. Хвороба супроводжується сильними болями, дискомфортом, дратівливістю.
Шийний спондиліт
Захворювання супроводжується болем у шиї й вражає шийний відділ хребта. Болючі відчуття поширюються на область шиї, плечей, ключиць. Шийний спондиліт утрудняє рухи шиї, а руки стають нерухливими через слабість мускулів.
Люмбальний спондиліт
Захворювання супроводжується болем у поперековому відділі хребта.
Захворювання, зв’язані зі спондилітом
Група захворювань впливає на хребет і ряд інших суглобів.
Реактивний артрит
Також відомий як хвороба Рейтера, реактивний артрит може викликати запалення й біль у суглобах. Реактивний артрит виникає як реакція на інфекцію, що почалася в будь-якому органі – наприклад, після гострої кишкової або сечостатевої інфекції.
Ентеропатичний артрит
Представляючи собою форму хронічного запального артриту, ентеропатичний артрит пов’язаний із запальними захворюваннями кишечнику – наприклад, виразковим колітом або хворобою Крона. Як правило, ентеропатичний артрит вражає суглоби кінцівок.
Спондилоартропатія
ревматичне захворювання, Що зустрічається в дітей, якому піддані діти у віці до 16 років. Спондилоартропатія супроводжується болем і запаленням сполучних суглобів нижньої половини тіла – колін, щиколоток, тазостегнових суглобів.
Псоріатичний артрит
В 5-10% пацієнтів, що страждають від псоріазу, розвивається артрит. Звичайна поява артриту відзначається через кілька років після діагностування псоріазу.
Симптоми спондиліту
Запалення хребетних і інших суглобів Біль у спині Біль у тазостегновому відділі Біль у ногах Скривлення хребта Нетримання сечі й калу Біль при русі Зменшення рухливості Відчуття поколювання або печіння в спині, ногах, стегнах
Лікування спондиліту
Розповсюджені методи лікування для групи спондилітів (анкілозируючого спондиліту, реактивного артриту, псоріатичного артриту, спондилоартропатії) включають:
Лікарські препарати: ліки, що входять у групу нестероїдних протизапальних препаратів, що знижують біль і відчуття задерев’янілості, зв’язані зі спондилітом. Такі препарати характеризуються наявністю побічних ефектів і в окремих випадках можуть викликати ушкодження кишкового тракту. У випадку відсутності результативності пацієнтам призначають базисні препарати для лікування артриту – метотрексат, кортикостероїди.
Вправи: фізичні вправи вважаються ключовою складовою терапії при лікуванні спондиліту. Регулярні щоденні фізичні вправи дозволяють виправити поставу й гнучкість хребетних складів. Правильна постава дозволяє уникнути ускладнень, викликуваних спондилітом – задерев’янілості хребта і так далі.
Прогрівання: Прогрівання ушкоджених суглобів і мускулів дозволяє полегшити біль і знизити відчуття задерев’янілості. Гарячі ванни розслаблюють мускули й знижують болючі відчуття в суглобах.
Операція: В особливо важких випадках спондиліту потрібно хірургічне втручання.
Анкілозируючий спондиліт
Анкілозируючий , або деформуючий спондиліт – форма артриту, що вражає хребетні суглоби. Ревматичний анкілоз – хронічна форма анкілозируючого артриту, при якій існує погроза поразки інших суглобів. Запалення хребетних суглобів викликає різкий біль, а в окремих випадках може привести до утворення нових кісток у хребті, деформуючи його й викликаючи задерев’янілість.
Анкілозируючий спондиліт може викликати запалення, біль і задерев’янілість невеликих суглобів у плечах, руках, ногах, ребрах, стегнах. Чоловіки страждають від захворювання частіше, чим жінки.
Симптоми анкілозируючого спондиліту
Будучи хронічною формою артриту, анкілозируючий спондиліт супроводжується наступними симптомами:
Біль у спині Задерев’янілість спини Обмежена гнучкість Крихкість костей
Біль, викликана запаленням, може проявлятися ранками й ставати більш інтенсивною при активному русі. В 30% випадків прогресуюче захворювання приводить до обмеження рухливості спини через деформацію костей хребта. Задерев’янілість деяких суглобів хребта називають анкілозом.
Симптоми прогресуючої стадії
В 40% випадків анкілозируючий спондиліт вражає очі. Запалення очей, викликане захворюванням, називають гострим іритом. Захворювання характеризується наступними симптомами:
Біль в очах Почервоніння Розпливчастий зір Підвищений чутливість до світла Втрата ваги Втрата апетиту Запалення сечового міхура
Пацієнти з анкілозируючим спондилітом можуть випробовувати лихоманку, біль у м’язах, анемію, втрату ваги.
Псоріатичний артрит
Псоріатичний артрит – вид артриту, пов’язаний із запаленням хребетних суглобів. Псоріатичний артрит розвивається на фоні псоріазу, вражаючи сполучні суглоби. Звичайно симптоми псоріазу й запалення суглобів проявляються окремо.
В 85% випадків симптоми псоріазу проявляються до розвитку артриту. Симптоми псоріатичного артриту варіюються залежно від зони поразки. Найпоширеніші симптоми захворювання включають:
Кон’юктивіт Задерев’янілість суглобів Непритомності Набряклість пальців рук і ніг Тендиніт Біль у нижньому відділі спини
Види псоріатичного артриту
Мутиліруючий артрит
Найважчий вид псоріатичного артриту, що виникає менше ніж в 5% випадків. Основний симптом – деформація суглобів, що починається з маленьких суглобів рук і ніг. Захворювання супроводжується болем у шиї й нижньому відділі спини.
Симетричний артрит
Симетричний псоріатичний артрит вражає суглоби в обох сторонах тіла – приміром, обох колінних суглобів, обох тазостегнових суглобів. Цей тип артриту звичайно вражає відразу кілька суглобів і спричиняє меншу деформацію, чим ревматоїдний артрит. Як правило, симетричним псоріатичним артритом страждають 25% пацієнтів.
Асиметричний артрит
Асиметричний псоріатичний артрит вражає будь-який суглоб тіла, будучи м’якою формою артриту й розвиваючись в 80% випадків.
Спондиліт
Спондиліт – форма псоріатичного артриту, що супроводжується запаленням хребта, що й спостерігається в 5-20% пацієнтів із псоріатичним артритом.
Центр стратегічних комунікацій при Мінінформполітики "Справді" пояснив, чому в Україні вирішили заборонити діяльність УПЦ Московського патріархату.
Джерело: Справді у Telegram
Дослівно "Справді": "Чому Зеленський заборонив діяльність УПЦ МП.
Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
Європейська комісія висунула пропозицію щодо гармонізації кримінальних злочинів та покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС.
Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Працівники ДБР у взаємодії з Харківською обласною прокуратурою виявили у Куп'янському районі схованку з важливими документами, які окупанти не встигли знищити під час відступу.
Джерело: пресслужби ДБР, Харківської облпрокуратури
Дослівно: "Вилучені правоохоронцями документи є підґрунтям для відкриття кримінальних проваджень за фактами держзради та колабораційної діяльності".
МЗС України повідомило про продовження цілеспрямованої кампанії терору та залякування українських дипустанов за кордоном.
Про це йдеться у заяві речника МЗС України Олега Ніколенка, повідомляє "Європейська правда".
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сподівається досягти угоди з РФ і Україною про створення зони безпеки на Запорізькій атомній електростанції до кінця цього року
Кремль не готовий прийняти умови для переговорів зі Вашингтоном, які 1 грудня озвучив президент США Джо Байден, - а саме Росія не планує забрати свої війська з території України.
Джерело: російське пропагандистське видання "РИА Новости", Telegram-канал "Вы слушали маяк", який публікує аудіокоментар Пєскова
Пряма мова Пєскова: "Ви частково процитували заяву Джо Байдена.