Кишечник виконує важливі функції в організмі людини. У ньому відбувається переварювання й усмоктування їжі, видалення шлаків, що утворюються, утворення деяких видів гормонів і вітамінів. Кишечник відіграє також одну з основних...
Кишечник виконує важливі функції в організмі людини. У ньому відбувається переварювання й усмоктування їжі, видалення шлаків, що утворюються, утворення деяких видів гормонів і вітамінів. Кишечник відіграє також одну з основних ролей у формуванні захисних сил організму (імунітету).
Причини виникнення, ознаки й види колітів
Коліт – це запальне захворювання товстої кишки. Запальний процес може вражати як увесь кишечник, так і окремі його частини, протікати гостро або хронічно.
Гострий запальний процес у товстому кишечнику звичайно виникає на фоні кишкової інфекції. Причини виникнення хронічного коліту різноманітні. Найчастіше він виникає при тривалому дисбактеріозі кишечнику (порушенні співвідношення між нормальною й патогенною-умовно-патогенною мікрофлорою), глистяних інвазіях, хронічних отруєннях промисловими хімікатами (наприклад, свинцем), хронічних захворюваннях інших органів травлення, алергійних захворюваннях. При коліті вражається стінка кишечнику, на ній з’являється спочатку почервоніння й набряк, а потім ерозії й ранки. Ознаки гострого коліту: понос (іноді він чергується із запорами), спазматичні болі в животі, метеоризм, серцебиття, задишка.
Ознака хронічного коліту – постійні ниючі болі внизу живота, почуття розпирання живота (метеоризм), що наростає до вечора, гурчання в животі. Часто такі хворі страждають функціональними порушеннями нервової системи.
Основні принципи дієти при колітах
Дієта при хронічному коліті будується залежно від того, які ознаки захворювання переважають: поноси, запори, метеоризм, болі в животі і так далі. Дієта залежить і від стадії захворювання. Сьогодні для лікувального харчування при хронічному коліті розроблені дієти №№ 2, 3, 4, 4А, 4Б и 4В. На різних стадіях захворювання застосовуються різні дієти. Їх призначають як самостійне лікування або в комбінації з іншими видами лікування.
Дієта № 2 – при легкім загостренні хронічного коліту
Дієта №2 призначається при не різко виражених загостреннях хронічного коліту. Вона призначена для відновлення рухової й секреторної функції кишечнику й зниження бродильних процесів у кишечнику. Це фізіологічно повноцінна дієта з обмеженням грубої клітковини (хліб грубого млива, сира городина, бобові), прісного молока, гострих блюд, закусок і пряностей. Енергетична цінність добового раціону при цій дієті – 3000 ккал. Харчування 5-6 разів у день.
Дозволяється використовувати різноманітний асортименти блюд і виробів. Їжа готується в здрібненому виді, при жаренні не допускається утворення грубої кірки (жариться без панірування).
Дієта № 3 – при хронічному коліті, що супроводжується запорами
Показання для цієї дієти є хронічні захворювання кишечнику, що супроводжуються гіпо моторною дискінезією (зниженою руховою активністю кишечнику) і завзятими запорами. У добовому наборі продуктів утримується достатня кількість білка й вуглеводів і трохи збільшена кількість жиру за рахунок рослинних олій. Енергетична цінність добового раціону – 3000–3500 ккал. У цій дієті рекомендується ширше використовувати кисломолочні продукти, з овочів – буряк, свіжу моркву, помідори. Хліб – житній або пшеничний з борошна грубого помелу. Більш активній роботі кишечнику сприяє введення в раціон сушених чорносливу, абрикосів, інжиру, фініків, які здатні розбухати в просвіті кишечнику й стимулювати його рух. Харчування 5-6 разів за день.
Дієти №№ 4 і 4А – при хронічному коліті, що супроводжується поносами й бродильними процесами в кишечнику
Показанням для дієти № 4 є хронічні захворювання кишечнику в період виражених поносів. Призначення дієти № 4 – максимальне механічне й хімічне кишечнику, зниження бродильних процесів у кишечнику. Дієта характеризується обмеженням вуглеводів і жирів, виключенням з раціону прісного молока, клітковини, пряностей, солінь, копченостей. Енергетична цінність цієї дієти – 2000 ккал. Харчування 5-6 разів у день.
Дієта № 4А призначається при хронічних колітах з перевагою бродильних процесів у кишечнику. У порівнянні з дієтою № 4 у ній більшою мірою обмежуються вуглеводи й білкові продукти. Харчування 5-6 разів у день.
Дієта № 4Б – при хронічних колітах у стадії загострення
Ця дієта рекомендується при загостренні хронічних колітів і при комбінації колітів з іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Дієта призначається з метою забезпечити повноцінне харчування в умовах помірковано вираженого запального процесу в шлунково-кишковому тракті. Енергетична цінність дієти – 2800–3600 ккал. Усі блюда готуються у вареному виді або на парі, після чого протираються. Супи протерті або із дрібно нашаткованими овочами й добре розвареною крупою. Окремі блюда допускаються в запеченому виді, але без грубої кірки. Харчування 5-6 разів за день.
Дієта при хронічному коліті повинна бути індивідуальною, пов’язаною з основними ознаками захворювання.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.