На певному етапі створення бізнесу встає необхідність складання бізнес-плану. Будь-який підприємець знає, наскільки важливо скласти бізнес-план грамотно, адже саме він послужить візитною карткою при зверненні в банк за кредитом або до потенційних інвесторів.
Бізнес-план - це економічна програма управління підприємством, що описує повну стратегію розвитку підприємства від виробництва конкурентоздатної продукції до оптимізації ринків збуту.
Складові бізнес-плану
При складанні бізнес-плану можна і потрібно керуватися вимогами, що пред'являються Федеральним Фондом підтримки малого підприємництва і UNIDO (United Nations Industrial Development Organization) - міжнародною організацією, яка займається виробленням стратегії економічного розвитку країн з перехідною економікою. Згідно цим вимогам ваш бізнес-план повинен складатися з наступних розділів:
Резюме (оглядовий розділ). Це, поза сумнівом, найголовніша частина вашого бізнес-плану. Може і повинен сприйматися як окремий документ. Тому саме в резюме повинно міститися грамотне і достатньо повний опис самої суті проекту. Цей розділ читається всіма інвесторами, оскільки саме в нім містяться відповіді на всі питання, що цікавлять їх: який має бути розмір кредиту, які можливі терміни погашення, які гарантії надаються. Подальші пункти бізнес-плану є, по суті, розгорненими поясненнями і доказами фактів, викладених в резюме. Якщо ви хочете привернути до проекту іноземних інвесторів, то резюме має бути складене також і англійською мовою.
Опис підприємства. У цьому пункті бізнес-плану необхідно охарактеризувати підприємство. Для цього описуються цілі і завдання проекту, фінансово-економічні характеристики діяльності, система управління і кадровий склад, галузь економіки і місце в ній вашого підприємства, можливості реклами, використовувані ноу-хау, партнерські зв'язки, географія проекту. Тут же указується організаційно-правова форма, значущість кожного із співвласників в створенні і управлінні підприємством.
Опис продукції (послуг). При складанні бізнес-плану описується наїподробнейшим чином вироблювана підприємством продукція або послуга. Необхідно вказати найменування продукції, її відмінні риси, конкурентоспроможність, ступінь готовності до виробництва, безпеку, екологічність, а також концепцію ціноутворення. При цьому також важливо описати, яким чином здійснюватиметься контроль якості продукції, можливості по обслуговуванню (як гарантійному, так і післягарантійному), а також необхідні для роботи ліцензійні угоди і патенти.
Для наочності також додається екземпляр вашої продукції (або ж фотографії, креслення). Аналіз ринку. У цьому розділі бізнес-плану описуються проведені маркетингові дослідження, що стосуються ринку збуту продукції вашого підприємства. При складанні бізнес-плану необхідно переконати потенційного інвестора в тому, що ваша продукція має відмітні від конкурентної властивості, що гарантують наявність ринку збуту. Тому варто описати стратегію залучення покупців (рекламні акції, роздача зразків продукції), цінову політику (враховуючи динаміку цін за попередні п'ять років) і передбачуваний звідси об'єм збуту. Крім того, обов'язково повинні розглядатися основні конкуренти, переваги і недоліки їх продукції (послуг), процентне співвідношення присутності на ринку, можливі у відповідь дії на вихід вашого підприємства.
Виробничий план. При складанні цієї частини бізнес-плану ви повинні наїподробнейшим чином описати шлях, яким підприємство проводитиме і реалізовуватиме продукцію. Необхідно врахувати всі виробничі витрати і вписати процес виробництва в календарний план. У число витрат входять рівень витрат на зміст персоналу плюс витрати на само виробництво (сировина, покупка або оренда приміщень, устаткування, комунальні послуги і так далі). А також тут необхідно розглянути доступність всього цього: враховується як можливість своєчасних постачань сировини, устаткування і іншого для готовності запуску і подальшої роботи підприємства, так і наявність всього необхідного персоналу з відповідним рівнем підготовки з наданням ним відповідних умов праці і рівнем оплати. План збуту. Ета складова бізнес-плану повинна відображати всі чинники, що впливають на реалізацію продукції. Необхідно описати основні принципи ціноутворення залежно від рівня попиту, витрат на виробництво і реалізацію продукту, цін на відповідну продукцію конкурентів, іміджу вашого підприємства. Дати характеристику потенційному покупцеві вашої продукції (послуг). Крім того, важливо врахувати чинники, здатні вплинути на збут, - сезонні зміни попиту, знижки (як для оптових, так і для роздрібних покупців), умови оплати (наприклад, можливість покупки в кредит) і так далі. Фінансовий план. Даний розділ бізнес-плану припускає опис основних пунктів фінансових даних: витрат підготовчого і основних періодів, розрахунків фінансових надходжень від проекту, розрахунків податкових платежів, фінансових прогнозів. Тобто іншими словами, за основу фінансового плану береться звітність по витратах і доходах, план руху грошових коштів і баланс підприємства (фінансове положення на конкретний момент часу).
Для залучення інвестицій, то в цьому розділі бізнес-плану також має бути детально відображена така інформація: терміни окупності, індекси прибутковості, а також розкрити питання про рівень відповідальності позичальників, системи гарантій по своєчасних виплатах, графік цих виплат та інші. Аналіз чутливості проекту. Складова бізнес-плану, в якій розраховується стійкість проекту до можливих зовнішніх економічних змін (інфляція, невчасні виплати споживачів), і внутрішнім (зміна ціни продукції, об'єму збуту). А також визначається межа беззбиткової, тобто той рівень, на якому підприємство матиме нульовий дохід.
Екологічна і нормативна інформація. У бізнес-плані також необхідно описати екологічний аспект проекту і набір нормативних документів (з вказівкою термінів їх отримання), що вирішують виробництво.
Додатки. Даний розділ існує в бізнес-плані для такого, щоб розвантажити основні пункти від розрахунків, таблиць, графіків, правових документів і так далі.
Кому довірити складання бізнес-плану?
Як видно з опису пунктів бізнес-плану, створення даного документа - завдання не з легенів. Ви, як керівник проекту, можете піти трьома дорогами: скласти бізнес-план самі, замовити його у фахівців або доручити написання документа своїм працівникам. Кожен шлях має свої позитивні і негативні сторони. Якщо, наприклад, ви замовите бізнес-план у фірми, яка на їх написанні спеціалізується, то, як від фахівців, ви отримаєте грамотно написаний документ з обгрунтованими економічними розрахунками. Проте на складання вашого бізнес-плану професійним консультантам може потрібно багато часу, щоб вивчити специфіку виробництва. І, звичайно, робота професіоналів обійдеться вам досить дорого.
Якщо ж ви доручите скласти бізнес-план своїм працівникам, то ви насамперед зможете заощадити на засобах і часі, тому як ваші працівники знайомі із специфікою проекту. Проте ваш персонал може не знати, як грамотно складати бізнес-план, а так само працівники можуть підійти безвідповідально до додаткового доручення.
Якщо ж ви вирішите скласти бізнес-план самостійно, то, насамперед, ви заощадите, а, по-друге, і головних, знатиметеся на всіх щонайменших деталях проекту, а також отримаєте неоцінимий досвід на майбутнє. Правда, при цьому, швидше за все ви витратите дуже багато часу на роботу. Найоптимальнішим варіантом буде об'єднання всіх цих можливих шляхів в один. Хай виробничу частину напишуть ваші працівники, вони достатньо грамотно знаються на даному питанні. Постарайтеся, як керівник, скласти максимально можливу частину бізнес-плану самостійно. А для контролю над письменністю звернетеся до фахівців. Вони допоможуть вам підправити помилки і доповнити деякі пункти у разі потреби.
Ваш бізнес-план, в кінцевому варіанті, в якому він з'явиться перед банкірами або інвесторами, має бути виконаний на високому поліграфічному рівні. На титульній сторінці окрім назви має бути розміщена інформація про конфіденційність, а також прохання повернути екземпляр у разі незацікавленості проектом. Ваш бізнес-план має бути читабельним, обов'язково необхідна наявність в бізнес-плані змісту, зручних підрозділів, для пояснень і доказів використовуйте статистичні дані (не забувайте указувати посилання на джерело), малюнки, схеми, фотографії.
Пам'ятаєте про те, що ваш потенційний інвестор отримує щодня на розгляд декілька бізнес-планів. Тому, щоб сконцентрувати увагу інвестора, постарайтеся особливе значення приділити вашому резюме. Воно має бути достатнє коротким (2-3 сторінки) і максимально інформативним. При перекладі бізнес-плану іноземною мовою, використовуйте професійну термінологію, до якої звик зарубіжний інвестор.
Отже, бізнес-план - це обличчя вашого проекту при зустрічі з банкірами, інвесторами і працівниками служб підтримки підприємців. Для вас же це працююча економічна схема побудови бізнесу. Хороший бізнес-план - перший крок на шляху до процвітання.
Центр стратегічних комунікацій при Мінінформполітики "Справді" пояснив, чому в Україні вирішили заборонити діяльність УПЦ Московського патріархату.
Джерело: Справді у Telegram
Дослівно "Справді": "Чому Зеленський заборонив діяльність УПЦ МП.
Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
Європейська комісія висунула пропозицію щодо гармонізації кримінальних злочинів та покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС.
Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Працівники ДБР у взаємодії з Харківською обласною прокуратурою виявили у Куп'янському районі схованку з важливими документами, які окупанти не встигли знищити під час відступу.
Джерело: пресслужби ДБР, Харківської облпрокуратури
Дослівно: "Вилучені правоохоронцями документи є підґрунтям для відкриття кримінальних проваджень за фактами держзради та колабораційної діяльності".
МЗС України повідомило про продовження цілеспрямованої кампанії терору та залякування українських дипустанов за кордоном.
Про це йдеться у заяві речника МЗС України Олега Ніколенка, повідомляє "Європейська правда".
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сподівається досягти угоди з РФ і Україною про створення зони безпеки на Запорізькій атомній електростанції до кінця цього року
Кремль не готовий прийняти умови для переговорів зі Вашингтоном, які 1 грудня озвучив президент США Джо Байден, - а саме Росія не планує забрати свої війська з території України.
Джерело: російське пропагандистське видання "РИА Новости", Telegram-канал "Вы слушали маяк", який публікує аудіокоментар Пєскова
Пряма мова Пєскова: "Ви частково процитували заяву Джо Байдена.