У сьогодення ринок і ринкові технології розвиваються настільки нестримно, з'являється величезна кількість нових технологій, запити споживачів ростуть як на дріжджах. У цій непростій ситуації фірмі, прагнучи зберегти свою конкурентоспроможність, доводиться постійно міняти корпоративну стратегію і тактику.
Але, на жаль, у багатьох фірм не вистачає можливостей оперативно і своєчасно реагувати на змінні умови, використовуючи тільки свої сили.
Тому часто компанії доводиться удаватися до послуг зовнішніх консультантів або фірм, що спеціалізуються на бізнес-консультаціях або як їх ще називають, - консалтингових фірмах. Що ж таке консалтинг?
Консалтинг - це цілий напрям у сфері послуг. Не можна точно виділити, чим займаються консалтингові компанії, профіль консультацій достатньо широкий. Та і існують різні компанії: деякі з них ведуть свою діяльність тільки в одній сфері бізнесу, інші займаються консалтингом практично у всіх можливих напрямах. Від цього і різниця, в можливих трактуваннях визначення консалтингу. UAsol приведе найбільш широке визначення цього явища.
Консалтинг - це вид інтелектуальної діяльності, основне завдання якого полягає в аналізі, обгрунтуванні перспектив розвитку і використання науково-технічних і організаційно-економічних інновацій з урахуванням наочної області і проблем клієнта.
Консалтинг займається допомогою в таких сферах діяльності компанії як економічна, фінансова, управлінська, інвестиційна, різного роду планування, оптимізації загального функціонування компанії, ведення бізнесу, маркетинговою і так далі
Можна сказати, що консалтинг - це будь-яка допомога відповідних фахівців або компаній, що надається фірмі по будь-якому з напрямів діяльності даної фірми.
Головним завданням консалтингу є підвищення ефективності як компанії в цілому, так і підвищення ефективності праці кожного із співробітників компанії окремо.
Види консалтингу
Як ми раніше з'ясували напрямів консалтингу може бути множина. Але по кожному з напрямів розрізняють наступні види консалтингових послуг:
Аналітика. Аналіз діяльності підприємства, ефективності виробництва, поточного ринкового положення, руху цін;
Прогнозування. На підставі проведеного аналізу шикуються прогнози діяльності компанії на майбутній період;
Консультування. Ради, що зачіпають будь-які сторони роботи підприємства. Вони можуть зачіпати як тільки роботу компанії-клієнта, так і весь ринок в цілому;
Ревізія діяльності підприємства-клієнта;
Безпосередня участь в діяльності компанії-клієнта. Планування, організація управління підприємством, впровадження інформаційних систем, підбір персоналу, різні тренінги і так далі
Коли звертатися в консалтингову компанію?
Зараз за модну тенденцію почало вважати, що звернення в консалтингову фірму потрібне для того, щоб вивести підприємство з кризи. Такий вид консалтингу називається кризовим. В цьому випадку фахівці розглянуть ситуацію з вашою фірмою і підкажуть напрям для виходу з проблемного положення. Але встає питання, яким чином якась людина з боку може допомогти, якщо він практично незнайомий з компанією.
Річ у тому, що фахівець з консалтингу має можливість об'єктивно оцінити ситуацію, з різних сторін, адже він не залежить від керівника компанії, як підлеглий, і не займає певного місця в ієрархії службовців. Та і найвірогідніше, консультант володіє практичним досвідом в цій сфері, що дає йому певну перевагу: знає специфіку проблем і володіє навиками ефективного їх рішення. Тому ще одним випадком, коли варто звернутися до фахівців є недосвідченість керівника, але наявність бажання збільшити зростання компанії, підвищити прибутки і.т.д. В цьому випадку керівник, замовляючи консалтингові послуги, купує необхідний для розвитку компанії досвід.
Ще один випадок, коли UAsol рекомендує звернутися в консалтинг-компанію, це коли ваша організація переживає стрімке зростання, але не може самостійно до кінця збудувати всю систему управління.
Також існує так званий «Синдром управлінської втоми». Коли власники компанії, що є одночасно і її керівниками, хочуть перекласти тягар управління компанією на чужі плечі, але при цьому залишитися її власниками. Причини відходу можуть бути разнимі (проста втома, бажання відпочити, або перехід в якусь іншу сферу бізнесу), але небажання залишати стару відладжену справу вимушує звернутися за допомогою в консалтингову компанію.
Як вибрати консультанта
Фахівців може бути множина, але як розпізнати того, хто дійсно коштує тих грошей, які йому платять. Слід відмітити, що консалтингові послуги коштують достатньо дорого. Хоча в більшості випадків це виправдано, проте, кожен керівник хоче знати, чи дійсно його витрати виправдовуються?
Слід розрізняти фахівця з консалтингу з бізнес-тренером. Зазвичай бізнес-тренер розповідає про світовий досвід, учить вас тому, як потрібно, що повинне вийти у результаті. Консалтинг фахівець же повинен привести вас до необхідного результату, допомогти і дати вам практичну раду. Чим консалтинг компанія досвідченіша, тим менше вона робить сама. Зазвичай якісні фахівці тільки коректують стратегію, розроблену вашими співробітниками. Віддаючи підприємство під контроль сторонніх фахівців, слід з'ясувати, чи займалися вони цим раніше, чи зможете ви їм довіряти. Якщо консультанти починають самі займатися компанією плануванням, управлінням, кажучи про те, що ніхто не знає краще окрім них, хоча ви замовляли тільки консультативні послуги - те варто задуматися про кваліфікацію даних фахівців.
Зазвичай хороші фахівці в області консалтингу несуть відповідальність за свої консультації і пропозиції, але підсумок діяльності в рівній мірі залежить як від консультанта, так і від виконавця, адже якість роботи залежить не тільки від ідеї, але і від грамотного її виконання. Отже, як же радить вибирати консультанта UAsol. При виборі слід врахувати наступні характеристики консалтингової компанії.
Бренд. Часто обмежуються одним цим чинником. Але відоме ім'я не завжди виражатиметься у відповідному еквіваленті рівня послуг, що надаються. Слід також звертати увагу на інші чинники. Вік. Чим довше консультанти працюють в цій сфері, тим більше вони мають досвіду. Природно, що краще вибирати компанію із стажем. Це дасть вам більше упевненості, що послуги виявляться якісними.
Попередні замовники. Звичайно, слід розглядати і цей чинник. Хто були попередні замовники і результат роботи з ними.
Сервіс. Терміни робіт, послуги і.т.д. Це чинник вам доведеться оцінювати суб'єктивно, на свій смак. Розцінки. Тут все залежить від ваших можливостей. Якщо вас влаштовує вартість робіт - беріть, не влаштовує - шукайте іншого фахівця.
Штат фахівців. Розглянемо цей чинник докладніше. Існує 3 категорії консалтингових компанії, по цьому критерію:
крупні компанії з великим штатом консультантів; середні компанії, що мають штатних фахівців, а також велику базу позаштатних (фрілансеров); дрібні компанії або компанії, що надають консалтинг як додаткову послугу. В основному повністю орієнтовані на внештатников.
Попит на консалтинг послуги у сфері малого або середнього бізнесу росте, але послуги крупних компаній ним навряд чи будуть доступні унаслідок великої ціни. Звертаючись в дрібнішу консалтингову компанію, часто виходить такий варіант, що вона шукає вам відповідного фрілансера. При цьому доведеться домовлятися з консалтинговою фірмою, вести переговори, витрачати час. Сама ж компанія після цього займеться пошуком відповідного для вас фахівця на фрілансерськой біржі. Оплачувати ж в майбутньому доведеться як праця фрілансера, так і посередницькі послуги. Чи так не простіше буде звернутися до позаштатного фахівця безпосередньо? Іноді цей варіант вигідніший і дешевший.
Вибір фрілансера йде також по вищеперелічених критеріях. Але все залежить від ваших потреб і розмірів вашої фірми.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.