У царстві троянд є чарівні «дюймовочки» – кустики висотою в 15-25 сантиметрів з невеликими, але виразними квітами. Завезена з Китаю мініатюрна троянда, завдяки європейським селекціонерам, придбала незвичайну сортову різноманітність. І сьогодні ці яскраві квіти успішно розлучають не тільки в садах, але й будинку, на підвіконнях.
Вибір. Ніжно-рожеві, соковито-жовті, яскраво-червоні, сніжно-білі крихітні пухнаті квіти зі справжнім ароматом троянд – як не спокуситися й не подарувати собі таке чудо! Але перш ніж купити в будинок малюсінький чагарник, уважно до нього придивитеся. Якщо прагнете, щоб рослина надовго прижилася в будинку, найкраще вибирати кустики із крепенькими зеленими стебельками, ще не одревесневевшими до кінця. У таких кустиків більша частина листочків – яскраво-зеленого цвіту, вони «живі» на вид, без плям, ушкоджень і крапок, і видне, що в рослини є перспективи росту (зелені бруньки).
Подивитеся, щоб на ньому не було ясно-зелених комах: попелиця дуже любить ці квіти. Але якщо виявите неприємну знахідку – відразу обробіть усю квітку розчином дитячого мила за допомогою пульверизатора й залишіть так на ніч. А якщо кустик невеликий і без квітів – листи можна намилити руками. Ранком рослина потрібно гарненько обполоскати теплою водою, змиваючи з нього залишки мила й загиблих шкідників.
Добре б, звичайно, глянути й на коріння рослини, що здобувається. Але такої можливості у квіткових магазинах у більшості випадків покупця чомусь позбавляють. У здоровішої рослини корінці являють собою кому білих ниток. Якщо його неправильно містили – пересушували або, навпаки, заливали, коріння ставало безжиттєвими й темніють. Найкраще брати рослина не наприкінці цвітіння – коли всі бутони вже максимально розкрилися, а коли половина їх тільки збирається порадувати вас яскравими фарбами.
Адаптація. Дивлячись на мініатюрні розміри горщика, залишається тільки дивуватися, як троянда може в ньому цвісти. Квіти вимагають від рослини багато сил, і більшість квіткарів рекомендує при покупці рослини відразу ж позбутися бутонів. Але дуже жалко розставатися із красою! І для того, щоб квітка якийсь час прикрашав будинок, горщик потрібно встановити на підношення з камінчиками, у який налита вода. Коріння рослини, яка напевно вже визирала зі свого малюсінького притулку, будуть просто на очах випивати воду.
Троянду не можна пересушувати, а в такому маленькому горщику, у якому звичайно продають мініатюрок, поливати її потрібно буде дуже й дуже часто: 3-4 рази в день. Містити бажане в прохолоднім місці – так вона довше буде цвісти. А старіючі квіти потрібно відразу видаляти. Та й взагалі після покупки залишити на кустику мінімум бутонів – так їй легше буде.
У більшості видань пишуть, що квітучі рослини не пересаджують. У загальномущ те, так. Але трояндочці буде краще, якщо, не занадто тривожачи її кореневу систему – забравши тільки поверхневу землю, перемістити її методом перевалки в більш простору ємність. Різниця між горщиками повинна бути невеликий – сантиметра півторатдва в діаметрі. І вода буде менше випаровуватися, і корінцям буде куди розвиватися. Але робити це краще через дві-три тижні, після того, як квітка виявиться у вас будинку – нехай звикне до нових для нього умовам.
Догляд. Коли рослина перецвіте, слід обрізати його гілочки наполовину, і пересадити його в ще більший горщик. Після обрізки квітка пустить нові пагони, стане ще більш пухнатим, а незабаром – якщо йому тепло й світле – розпустить нові бутони. Що ж, тепер поливайте його, обприскуйте водою два рази в день і насолоджуйтеся ошатними фарбами!
І ще. Треба відразу визначитися – чи прагнете ви змусити троянду цвісти цілий рік або дасте їй період спокою. При гарному догляді троянда може цвісти кожні 8 тижнів. Але для цього їй потрібно гарне харчування, тепло й світло – у зимовий час прийде штучно збільшувати довжину світлового дня за допомогою ламп.
Трохи простіше в холодну пору року забезпечити їй хоча б місяць спокою. Обріжте пагони, після того як вона перецвіте, і поставте в прохолодне місце – на веранду в приватному будинку або на засклену лоджію у квартирі. А як тільки день почне збільшуватися – наприклад, з лютого, троянда може знову переїхати в тепло й пустити нові пагони. І через пару місяців у вашому будинку запахне влітку!
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.