ШУКАТИ!
Запам'ятати сторінку | Зробити стартовою | Поділитися з товарищем
Гандбол
Гандбол
Гандбол — командна гра з м'ячем 8 на 8 гравців (по 6 польових і два воротарі в кожній команді). Грають в закритих приміщеннях на майданчику розмірами 40х20 м круглим надувним м'ячем розмірами 58-60 см в колі і вагою 425—475 грама у чоловіків і 54-56 см в колі і вагою 325—375 грама у жінок. Гра складається з двох половин по 30 хвилин кожна («брудного» часу; секундомір в гандболі зупиняється лише під час тайм-аутів, технічних пауз) з перервою між таймами 10 хвилин.

Мета гри закинути якомога більше м'ячів у ворота (3х2 м) супротивника. При цьому при кидку не можна заступати за лінію, що обмежує 6 метровую зону перед комірами. Нічиї в гандболі допускаються, але в деяких випадках, наприклад, на турнірах з вибуванням, у разі нічийного результату в основний час, призначається додатковий тайм (2 по 5 хвилин); якщо і він не виявляє переможця, призначається другий додатковий тайм; якщо він також закінчується з нічийним підсумком, то команди пробивають пенальті по 5 кидків з 7
   метровой відмітки.

Історія гри
   Згадки про старовинні ігри з м'ячем руками є в «Одіссеї» Гомера і в працях давньоримського лікаря Галенуса. В середні віки аналогічним іграм присвятив свої вірші Вальтер фон дер Фогельвайде. Гандбол в його нинішньому вигляді придумали данські футболісти на рубежі ХIХ XX століть як заміна футболу для гри в зимовий час. Відмінність гандболу від футболу полягала в тому, що в нього грали руками, а кожна команда складалася з 6 гравців і воротаря.

Гандбол в Росії
   Виникнення російського гандболу відноситься на початок ХХ сторіччя. Вперше цей вид спорту в Російській імперії з'явився в Харкові в 1909 році. Родоначальником українського гандболу з'явилася чеська гра «хазена», що культивувалася в суспільстві «Сокіл» як гімнастична гра. Вирішальна заслуга в розвитку гандболу в дореволюційній Росії належить докторові Е.Ф. Малі, який до 1914 року завершив роботу із створення високорухомої і ефективної гри з м'ячем і розробив перші в нашій країні офіційні правила українського гандболу. По цих правилах гра велася командою з 7 гравців на майданчику 45х25 м, розділеною на три зони: захисту, центрального поля і нападу. Площа воротаря обмежувалася лінією кидків по комірах з 4 м, складаючи прямокутник 4х8 м. Кидки м'яча виконувалися у ворота шириною 200 і заввишки 225 див. Гра тривала два тайми по 30 хвилин. Основні елементи українського гандболу увійшли найважливішою складовою частиною в міжнародні правила ігри, розроблені через 20 років після видання правив Э. Ф. Малі. Український гандбол з'явився першим в світі закінченим варіантом гри спортивної спрямованості. Перша офіційна гра російських гандбольних команд відбулася в 1910 році в Харкові, а в 1918 році там же була організована «гандбольна ліга».

Перші достовірні відомості про початок розвитку гандболу і ручного м'яча в СРСР відносяться до 1922 року (тоді грали в гандбол 11х11). Перші зустрічі проходили в Москві на дослідно-показових майданчиках Всевобуча. Ініціатором став М.С.Козлов — засновник кафедри спортивних ігор Гцоліфка. Гру з 11-у гравцями називали «ручний м'яч». В основному вона розповсюджувалася в РРФСР, а гру з 7-у гравцями називали гандболом. У 1928 році гандбол був включений в програму I Всесоюзної спартакіади, проте його дебют був визнаний невдалим і інтерес до гри знизився.

Активне відродження гри почалося в 1946 році. У 1948 році затверджуються нові правила ігри, які закріпили за гандболом назву «Ручний м'яч 7х7». Федерація ручного м'яча СРСР була названа теж з дотриманням російської назви. З тих пір і виникла невідповідність термінів: гандболісти грають в ручний м'яч.

Перші всесоюзні змагання збірних чоловічих і жіночих команд міст СРСР по ручному м'ячу 11х11 відбулися в Ризі в 1955 році. Серед жінок переможницями стали київські студентки, серед чоловіків — рижани. У період з 1956 по 1961 рік було проведено шість чемпіонатів СРСР по ручному м'ячу 11х11, що зіграли певну роль в розвитку гри. Тоді стало очевидним, що гра втрачає свої позиції в країні і за кордоном, і федерація ухвалила рішення про припинення проведення першості СРСР по ручному м'ячу 11х11. З 1962 року проводиться першість СРСР тільки по гандболу 7х7.

На міжнародну арену чоловіча збірна команда Радянського Союзу вийшла в 1960 році, жіноча в 1962 році. Перший успіх припав на Європейські кубки. Жіноча команда "Праця" з Москви під керівництвом головного тренера Лазаря Гуревіча виграла в 1964 році у фіналі Кубка Європейських чемпіонів у данської FIF Virum Kopenhagen. Перші великі успіхи прийшли до наших збірних опісля півтора десятки років. Жіноча збірна команда стала переможницею на чемпіонатах світу 1982 року (Угорщина), 1986 року (Голландія), 1990 року (Південна Корея) і 2001 року (Італія), Олімпійським чемпіоном на ХХI і ХХII Олімпіадах, завоювала срібні нагороди на ХХIV і ХХV Олімпійських іграх.

Шлях до визнання чоловічого гандболу був складніший. Наша збірна завойовувала срібні нагороди на чемпіонатах світу 1978 і 1990 років і ХХII Олімпійських іграх. Ставала владаркою золотих медалей на чемпіонатах світу 1982 і 1992 років. Вигравала титул чемпіона ХХI, ХХIV, ХХV Олімпіад. У Олімпійських іграх 1984 року наші команди не брали участь, а в 1992 році виступали об'єднаною командою СНД.

Датою зародження спортивної гри з м'ячем, зареєстрованої в міжнародній спортивній класифікації під назвою «гандбол» (ручний м'яч), прийнято вважати 1898 рік, коли викладач фізичного виховання реального училища данського міста Ордруп Хольгер Нільсен ввів в уроки фізичної культури жіночих груп гру з м'ячем, названу «хаандболд» («хаанд» — рука і «болд» — м'яч), в якій на невеликому полі змагалися команди з 7 чоловік, передаючи м'яч один одному і прагнучи закинути його у ворота.

Дослідження, проведені останніми роками, дають підстави віднести дату зародження гандболу до ранішого періоду. У 1890 році в Чехії набув поширення народний варіант гри з м'ячем, названий «хазена» (кидати, кидати). Гра зводилася до нерегламентованого перекидання і лову м'яча в змішаних групах без єдиноборства. У 1917 році берлінець Макс Хейзер з двох ігор склав нову гру для жінок під назвою «ручний м'яч». Ніхто не уявляв собі, що ця гра знайде таке розповсюдження у всьому світі.

У 1918 році на міжнародній спортивній карті чітко позначилися два протиборчий перебіг гри: чеська хазена (на сході) і німецький гандбол (на півночі і заході). Вже в 1920 році в Берліні відбулися перші ігри на Кубок і першість Німеччини по ручному м'ячу. А в 1923 році ввели нові правила змагань. Зменшення розмірів м'яча, введення правила «трьох секунд» і «трьох кроків» значно сприяло підвищенню техніки гри. У 1925 році відбулася перша міжнародна зустріч команди Німеччини з командою Австрії. Німеччина програла з рахунком 5:6.

Визнання гандболу в 1926 році міжнародним видом спорту дало поштовх до розвитку гри у ряді країн. З'явилися клуби, культивуючі гандбол в Люксембурзі і Швейцарії, Іспанії і інших країнах. У 1928 році в Амстердамі була створена Міжнародна любительська федерація гандболу (ІАГФ), що діяла до 1944 року. У неї входило 11 країн, що активно розвивали гандбол. У 1936 році гандбол був вперше включений в олімпійську програму. Дебютував він на ХI Олімпіаді в Берліні, де переможцем стала команда Німеччини. Під час проведення тих ігор відбувся IV конгрес ІАГФ, що ухвалив рішення про проведення чемпіонатів світу по гандболу у форматах 7х7 і 11х11 (по кількості гравців). Чемпіонати спочатку повинні були відбутися за участю одних лише чоловічих команд. У 1938 році в Германії першість миру виграли німецькі спортсмени.

Новий підйом в розвитку гандболу почався із створення в 1946 році нової міжнародної федерації гандболу — ІГФ (IHF). Вона утвердила програму дій, направлену на відродження світового гандболу, намітила проведення чемпіонатів світу по гандболу у форматі 11х11 за участю чоловічих і жіночих команд. У 1949 році в Будапешті на жіночому чемпіонаті світу сильною стала команда Угорщини.

Надалі першість миру проводилася раз на чотири роки. Всього було проведено 7 чоловічих і 3 жіночих чемпіонатів по гандболу у форматі 11х11. У 1966 році відбувся сьомий і останній чемпіонат світу по гандболу 11х11, що припинив своє існування в ранзі міжнародної гри, давши, тим самим, можливість розвиватися гандболу 7х7. У 1954 році в Швеції відбувся чемпіонат світу по гандболу в цьому форматі серед чоловічих команд. Перемогу отримали шведи, а жінки провели перший чемпіонат по гандболу 7х7 в 1957 році в Югославії. Перше місце завоювала команда Чехословакії.

Автор: Liza | Відгуки: 0 | Перегляди: 7224 | 11/08/2010 Спорт - Види спорту