Швейцарія - це невелика держава в центральній Европе, що налічує всього лише 7 мільйонів жителів. Не дивлячись на те, що ця країна не має виходу до моря, нею є чим привернути туристів - шикарні гірські курорти, чистісінькі озера, маса визначних пам'яток, незрівнянні сири, найточніший в світі годинник.
Більше мільйона туристів протягом року буває тут. Але не тільки. Багато хто мріє про власний будиночок в горах або на березі озера. А багато інвесторів скуповують нерухомість з метою вигідного вкладення грошей. Але на відміну від Купівлі зарубіжної нерухомості в інших країнах Европи, для більшості людей зробити операцію купівлі-продажу в Швейцарії не так-то просто, навіть за наявності потрібної суми.
Наскільки реально придбати нерухомість в цій державі? Які підводні камені зустрічаються на шляху покупця?
Ціни на нерухомість
У 80-і роки ціни на нерухомість в Швейцарії були завищені із-за високого попиту. В даний час вони стали набагато нижчими. І якраз зараз максимальний попит на нерухомість в цій країні спостерігається якраз з боку росіян.
У країні існує більше 20 кантон (регіонів), і цін в них теж істотно розрізняються. У багатьох крупних містах, та і туристичних центрах Купівля нерухомості нерезидентами заборонена законом. У кантонах Валіз, Фрібург, Вати, Берн, Люцерни, Санкт-галлен, Ноєнбург, Вале, В, Тічино, Вауд, Граубюнден, Юріївна, Швіц, Нідвальден, Тесин, Обвальден, Шаффхаузен, Аппенцель дозволено купувати нерухомість іноземцям. В середньому, ціна квадратного метра квартири від 4 до 10 тисяч швейцарських франків.
Швейцарія багатомовна. У більшості кантон користуються німецькою мовою, ще декілька говорять на французькому, і лише в одному кантоні серед більшості прийнятий італійський. Окрім цього за державну мову вважається і реторманський, але почути його можна досить рідко. Якщо говорити про доступний широкому кругу житло, то типова однокімнатна квартира оцінюється в 100 000 швейцарських франків (на сьогодні 1 франк дорівнює 0,84 доларам США). Трикімнатна ж обійдеться вам в суму понад 400 000 франків, але при цьому в ній буде зроблений хороший ремонт, та і вигляд з вікна порадує. Заміська вілла або будинок поблизу популярних курортів обійдеться вам в суму не менше 2-3 мільйонів швейцарських франків. Взагалі ціни мають сезонний характер. Взимку, при напливі туристів на гірськолижні курорти, ціни на нерухомість в гірських районах помітно зростає. На вартість житла також впливає те, що складається будівлі, вигляд з вікна, рік споруди.
Тонкощі законодавства
Процес купівлі-продажу нерухомості в Швейцарії строго регулюється законом, який не дуже-то зволить іноземцям. Якщо ви не маєте посвідки на проживання в цій країні, то вам заборонено купувати нерухомість. Навіть корінний житель Швейцарії не в праві купувати будинок для вас і на ваше ім'я.
До речі, отримати посвідку на проживання в Швейцарії не так вже і просто, подана заявка може розглядатися протягом 5 років. Якщо ж кантон ухвалив позитивне рішення, то воно розповсюджується і на членів вашої сім'ї, але тільки через 12 років після цього ви зможете претендувати на громадянство. Без проблем отримати посвідку на проживання можуть інвестори або підприємці з річним доходом більше 100 тисяч доларів, за умови сплати податків в швейцарську казну.
Тому найменш тернистий шлях до придбання нерухомості - зареєструвати в Швейцарії свою фірму і від її імені придбати нерухомість з найменшими проблемами.
У Швейцарії вирішити або заборонити вам операцію з нерухомістю - вирішують кантони. До речі, в списку кантон, що видають найбільшу кількість дозволів кантон Вале, В, Тічино, Вауд, Граубюнден. Законом також встановлений ліміт житлової площі, яку може придбати нерезидент: до 200 квадратних метрів житла і до 1000 квадратних метрів землі. А також передбачений часовий ліміт: продати придбане житло іншому іноземцеві ви зможете не раніше, чим через 5 років, сплативши податок 18% від продажу.
Якщо ви придбаєте нерухомість, вам відкриють багатократну туристичну візу. Проте знаходитися по ній в країні ви зможете 3-4 місяці в році, не більш.
Все про візи
Щоб поїхати до Швейцарії жителям СНД, необхідна віза. При чому шенгенська віза не підійде, оскільки країна годинника і шоколаду не входить в Шенгенську конвенцію. Для отримання візи необхідно не пізніше ніж за чотири дні до поїздки (а краще раніше) надати в посольство ряд документів, після чого для ухвалення рішення про видачу візи посольство може викликати вас особисто на співбесіду або запитати будь-які додаткові документи.
Залежно від мети вашого візиту і виду отримуваної візи (туристична, ділова, гостьова) перелік документів варіюється. Приведемо основний список необхідних документів:
закордонний паспорт з особистим підписом і вільними сторінками; одна фотографія (кольорова або чорно-біла) розміром 3х4; для дитини - свідоцтво про народження, у разі виїзду без одного з батьків завірену нотаріусом довіреність другого батька; заява-анкета; запрошення ділового партнера з Швейцарії (якщо є); довідка з місця роботи з обов'язковою вказівкою окладу і посади; авіаквитки, туристична броня. UAsol повинен відмітити, що повний перелік документів необхідно заздалегідь уточнити в посольстві, оскільки він часто змінюється. До речі, не забувайте, що при подачі заяви необхідно мати всі оригінали документів з копіями.
Пошук об'єкту
Щоб підшукати потрібне вам житло в Швейцарії, зовсім не обов'язково їхати туди. У Інтернеті маса каталогів пропозицій житлової нерухомості на будь-який смак і гаманець. Окрім щонайширшого вибору вас ще чекають і консультації фахівців, які відповідять на будь-які ваші питання.
Якщо ви остаточно вирішили скористатися послугами агентства, відразу переконаєтеся, що вам підберуть об'єкти нерухомості, відповідні вашим побажанням, і організовують їх покази в слушний для вас час (або за допомогою прибуття до Швейцарії для огляду, або докладну презентацію в російському офісі фірми); нададуть допомогу в отриманні візи і ідентифікаційного номера іноземця; посприяють в отриманні іпотечного кредиту (якщо буде потрібно), нададуть юридичні консультації на всіх етапах процесу Купівлі. У солідних агентств обов'язково є офіс в Швейцарії, добре відладжений процес купівлі-продажу, є відгуки вдячних клієнтів. Остерігайтеся шахраїв і відразу зведете наклеп, чи будуть покази нерухомості, що зацікавила вас, безкоштовними (багато агентств не попереджають про це), а вартість послуг прийнятна для вас.
Як бачите, агентство істотно полегшує весь процес Купівлі житла - починаючи з самого вибору і до здійснення операції. Тому якщо ви вирішили заощадити і купити житло самостійно - знайте, що це відніме у вас масу часу і нервів.
Процес купівлі нерухомості Отже, ви визначилися, що саме ви хочете придбати. Якщо ви є фізичною особою, то з документів вам буде потрібно лише закордонний паспорт. Для юридичної особи потрібні свідоцтво (і копія) об госрегистрациі і документи про передачу права підпису довіреній особі.
Для того, щоб почати процедуру оформлення (яка триває близько 2 місяців), ви повинні підписати з власником договір резервації, який підтверджує ваші серйозні наміри, і внести заставу близько 10%. Запам'ятаєте, що, починаючи з цього документа, ви всі папери ви підписуєте у присутності незалежного швейцарського нотаріуса, який зазвичай веде справу як з боку продавця, так і з боку покупця. Після внесення застави (на трастовий рахунок незалежного нотаріуса), оформлення необхідних паперів бере на себе нотаріус. Він зобов'язаний скласти і відправити до кантону запит на дозвіл операції (рішення ухвалюється близько двох місяців), перевірити законність операції, що проводиться, і приступити до складання договору купівлі-продажу.
До моменту підписання договору купівлі-продажу, ви зобов'язані перерахувати суму операції за винятком суми застави на все той же трастовий рахунок. І ще одна вимога - на момент здійснення операції гроша повинні знаходитися тільки в швейцарському банку, інакше ви зобов'язані надати гарантію будь-якого швейцарського банку. Якщо ви не маєте можливості бути присутнім при операції, дозволяється доручити її висновок довіреній особі або компанії в Швейцарії, за умови наявності довіреності. Після нотаріус реєструє угоду в Земельній книзі, і лише тоді ви стаєте повноправним господарем майна. Після придбання житла ви можете вселитися в нього як відразу (якщо воно вільне), так і за угодою з колишнім власником (але не пізніше двох місяців).
Оподаткування, комунальні платежі
Не дивлячись на те, що ПДВ в Швейцарії найнижчий в Европе і складає 7,6%, при покупці нерухомості, вам доведеться витратитися, адже податки оплачує покупець. До них відносяться податок на передачу земельній власності - 2-5%; витрати по занесенню в реєстр прав власників - 0,5% і оплата нотаріальних витрат 0,5-1%. Розмір всіх податків варіюється залежно від кантони, так єдиного податку при покупці нерухомості в Швейцарії не існує.
Хочу сказати, що, купивши будинок, раз на рік ви сплачуватимете: поземельний податок (до 0,6% оцінної вартості); податок на майно (до 0,5% вкладеного капіталу). UAsol звертає увагу на те, що ви будете зобов'язані також виплачувати прибутковий податок, навіть якщо житло не здавалося: ставка близько 6% оцінної вартості житла, вказаної при його покупці. Якщо ж пускаєте мешканців на час своєї відсутності (згідно із законом дозволено не більше 11 місяців в році, на практиці ж виходить менше), прибутковий податок складе 17-46% від суми оренди.
Окрім цього, ви понесете додаткові щорічні витрати на зміст нерухомості (страхування, комунальні платежі) - для трикімнатної квартири це обходиться в середньому близько 7500 швейцарських франків в рік. Будьте готові, що вам доведеться понести всі ці витрати, причому поза залежністю проживаєте ви в будинку чи ні.
Перспективи інвестицій в нерухомість
Без сумніву, Купівля нерухомості в Швейцарії - це вигідно і престижно. Жити там комфортно, країна славиться високим рівнем життя, відсутністю соціальних проблем і високим рівнем особистої свободи. Саме у цій країні ваш капітал буде в повному збереженні, а ви зможете насолоджуватися всією красою Швейцарії.
В даний час уряд готує до виходу законопроект, який надасть іноземним покупцям нерухомості незрівняна більше свободи. Тим паче, що найближчими роками прогнозується зростання цін на нерухомість в Швейцарії, особливо в туристичних районах. Навіть кредитна криза не торкнулася Швейцарії: на тлі зростання попиту, економіка залишиться стабільною. А якщо набуде чинності вищезазначений закон, то і сам процес купівлі-продажу стане простим і швидким, а головне - доступнішим іноземцям!
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.