Весь світ спантеличений питаннями зайвої ваги. Краса, естетика, зручність. У пресі як гриби розмножуються статті про всілякі методики спалювання жиру, про чудове зникнення живота за допомогою якої-небудь огіркової дієти або про повне позбавлення від целюліту вісімдесятирічної домогосподарки. Деякі повні люди намагаються виправити фігуру: читають відповідну літературу, дивляться пізнавальні передачі, звертаються до так званих «фахівців».
І що вони отримують у результаті? Набори необгрунтованих міфів, вірних лише з одного боку, але що гублять організм з іншою. Не дивно, що таке дилетантське «лікування» приводить в кращому разі лише до короткочасних результатів.
Людей напихають міфами і застарілою інформацією чи то по незнанню, чи то спеціально (у комерційних цілях). У рекламі нам можуть показати тітку з величезним висячим животом, який (про, диво!) зникне після декількох годинників, проведених їй в новітній міні-сауні. Раді дієтологів і інструкторів з фітнесу стандартні: менше є і більше рухатися. Любителі ускладнювати пропонують не просто слідувати цим рекомендаціям, а вигадують складні плани живлення і незрозумілі тренувальні програми з посекундним розпорядком дій. «А це точно спрацює?» - обережно цікавляться перелякані складністю товстуни. І у відповідь отримують: «Все залежить від Вас самих». Давайте розберемо на пальцях декілька найпоширеніших міфів про схуднення.
Спалювання жиру, міф перший
Порада: Забороняється їсти на ніч.
Пояснення: Організм людини, як і всього живого на Землі, працює по добовому циклу. Вдень він витрачає енергію, а вночі - відновлює і накопичує. Їжа, з'їдена перед сном, не може бути засвоєна фізично (адже організм майже не рухається), значить, вона поступить прямо в резервне сховище - підшкірний жир.
Теорія: Жирові клітки - це контейнери, в які можна помістити досить велику кількість жиру. Заповнити їх легко: для цього всього лише потрібно поїсти вуглеводів. У відповідь на надходження вуглеводних продуктів в організмі виробляється інсулін, одним з обов'язків якого якраз і є створення енергетичних резервів. А ось витягувати ці накопичення з кліток набагато складніше. Цим займається соматотропін (гормон зростання), він відкриває «контейнери» і випускає їх вміст в кров, гормон виробляється у відповідь на потрапляння в організм білкової їжі.
Що робимо: Перед сном uasol рекомендує з'їдати білкове блюдо - це підстебне секрецію гормону зростання, яке покриватиме всі енергетичні потреби організму виключно за рахунок витрачання підшкірних жирів. Але, у жодному випадку, не приймайте вуглеводів! Інакше інсулін, що вирвався на свободу, «зіпсує нам все свято».
Спалювання жиру, міф другий
Порада: Виключити з живлення жирну їжу.
Пояснення: Жири не використовуються організмом, а відразу відкладаються під шкіру. Теорія: Жири умовно можна поділити на насичених і ненасичених (різниця в кількості водню, що зв'язує молекули).
Насичені жири - тверді і такі, що майже не псуються, організмом не засвоюються і транспортуються прямо під шкіру.
Ненасичені - рідкі і мають не дуже великий термін придатності, зате швидко засвоюються і на організм діють як додатковий акумулятор (з грама таких жирів виходить удвічі більше енергії, чим з грама вуглеводів). Плюс до всього, організм, звикнувши до живлення із змістом ненасичених жирів, розгонить загальний жировий обмін до космічних швидкостей, так що і підшкірні запаси починають швидко знищуватися.
Що робимо: Повне уникнення вживання жирів попросту припинить жировий обмін. Організм відвикатиме використовувати жири як паливо, тому подальшій боротьбі з вагою значно важко. Тому Uasol радить завжди включати в свій раціон трохи продуктів, що містять ненасичені жири. Це різні масла, риба і горіхи.
Спалювання жиру, міф третій
Порада: Для схуднення достатньо однієї лише дієти.
Пояснення: Зменшення калорійності живлення до незбагненних меж, у будь-якому випадку, приведе організм до втрати більшої частини жиру і зниження ваги.
Теорія: Під схудненням зазвичай розуміється втрата ваги і зменшення об'ємів, наприклад, талії. Природно, дієта рано чи пізно доведе параметри тіла до потрібних розмірів, але..! По-перше, жир так просто не піде. При браку енергії організм випробовує стрес і приймає екстрені заходи по його усуненню. Стресові гормони (наприклад, кортизол) здатні розщеплювати для своїх потреб м'язи, сухожилля і навіть ті продукти розпаду, які ніяким іншим чином утилізуватися не змогли б. А жир? А жир-то якраз спалюється в найостаннішу чергу. І, по-друге, для нормального розщеплювання жиру потрібний особливий гормональний фон, якого можуть добитися люди, що лише тренуються. Що робимо: Втратити жир дуже просто, набагато складніше НЕ втратити разом з ним необхідні нам м'язи і зберегти загальне здоров'я організму. Щоб підшкірні резерви перепалювалися насамперед, потрібно підняти рівень гормону зростання. Найпростіше це досягається шляхом інтенсивних тренувань і частого високобілкового живлення.
Спалювання жиру, міф четвертий
Порада: Головне - витрачати більше енергії, причому, неважливо яким чином (хоч звичайною ходьбою).
Пояснення: Золоте правило схуднення - витрачати більше енергії, чим споживати. Пояснення і уточнення зайві.
Теорія: Здорове спалювання жиру (і лише жиру!) вимагає наявність особливих гормонів в крові. Ходьба і інші нізкоїнтенсивниє вправи не приводять до зміни гормонального фону, тому не можуть серйозно розглядатися для подібних цілей. Єдине, що може дати вашому організму тривала ходьба - це пошкодження колінних і інших суглобів нижніх кінцівок. Спортсмени використовують ходьбу ТІЛЬКИ в періоди важкого (у будь-якому сенсі) тренінгу, коли гормональний фон і так вже зашкалює за всі мислимі норми.
Що робимо: Для спалювання жиру організму потрібно витрачати багато енергії. І щоб добитися цього без шкоди для здоров'я, Uasol радив би віддати перевагу інтенсивному півгодинному тренуванню перед тривалій і ледачій ходьбі по біговій доріжці.
Спалювання жиру, міф п'ятий
Порада: Живіт забереться разом з жиром.
Пояснення: Ну. навіть не знаю, що тут сказати. Марення щонайповніше.
Теорія: Найчастіше, живіт, що вивалюється, складається зовсім не з жиру. Під пресом розташовується так званий мембранний м'яз, який виконує функції опори для внутрішніх органів. Під час сидіння вона розслабляється, розтягується, тому і починає виглядати мішковидний. Причому, даний процес досить складно обернути. І ні прокачаний прес, ні відсутність жиру картини не виправлять. До речі, тут є і зворотні приклади, коли повні, але рухомі люди мають плоский живіт. І ніякий жир не зробить його висячим.
Що робимо: Живіт просто так не забереться. Легше за себе до такого стану взагалі не доводити: вести активний спосіб життя і не шличкать цистернами пиво. Ну, а якщо вже людина опустилася до живота, що вивалюється, то потрібно відразу усвідомлювати той, що це винятково його власна заслуга, яку виправляти доведеться місяцями, а можливо і довше. Мембранний м'яз задіюється тільки при посиленому різкому видиху (але це може нашкодити здоров'ю), або при втягуванні живота. Отже якнайкращим рецептом стане 8-10 підходів по 50-100 втягувань черевної стінки щодня.
Це лише мала частина помилок, якими напханий розум сучасної людини. Недивно, що повним людям, що зневірилися робити спроби до схуднення, доводиться придумувати собі різні виправдання і утіхи. «Головне - краса духовна». Може і так, але все таки стрункі і красиві люди так говорять украй рідко.
Окружний адмінсуд Києва вирішив прибрати зі списку люстрованих Миколу Чинчина, який у часи Майдану керував Головним слідчим управлінням Міністерства внутрішніх справ.