Дійсно, ви не можете змусити пошукову систему видати ваш сайт на потрібному місці. Але будь-який пошукач - це, перш за все, алгоритм, який по запиту користувача розставляє відомі йому сторінки в певному порядку на підставі тексту сторінок і їх особливостей.
Коли стає ясно, навіщо необхідно використовувати пошукові системи, виникає питання, чи можна на них вплинути. Причина його появи криється в двох поширених міфах про пошукові системи:
* позиції в результатах пошуку вибираються автоматично і на них не можна впливати; * місця в результатах пошуку продаються.
Розглянемо обидва міфи.
Міф перший: на позиції в результатах пошуку не можна впливати. Дійсно, ви не можете змусити пошукову систему видати ваш сайт на потрібному місці. Але будь-який пошукач - це, перш за все, алгоритм, який по запиту користувача розставляє відомі йому сторінки в певному порядку на підставі тексту сторінок і їх особливостей. Хоча деталі алгоритму ховаються, загальні принципи роботи відомі і його завдання ясне - видати користувачеві результат, відповідний запиту. Наприклад, ранг сторінки буде вищий, якщо в заголовку і тексті присутні слова запиту, якщо на сторінку указують багато посилань і так далі Врахувавши всі ці чинники, можна добитися непоганих позицій багатьом запитам. Щоб сайт опинився на перших місцях, буде потрібно серйозне вивчення пошукачів, розробку стратегії, планування і реалізацію. Це може зайняти багато часу і сил, але досягти перших місць навіть по популярних запитах цілком реально.
Міф другий: місця в результатах пошуку продаються. Живучість цього міфу криється в декількох явищах.
По-перше, платні каталоги. Багато порталів, наприклад, Яндекс, Yahoo, включають як каталог, так і пошукача. Каталоги можуть мати декілька видів реєстрації, зокрема платну. Оплата гарантує попадання в каталог, але в результатах пошуку місце сайту як і раніше визначатиме алгоритм.
По-друге, пошукачі з оплатою за перехід (PPC). За великим рахунком це не пошукачі, а каталоги, що складаються із списку сайтів рекламодавців, кожен з яких знаходиться тим вище в результатах пошуку, чим більше власник згоден платити за привернутого відвідувача. Популярність таких «комерційних» каталогів була б маленькою, не будь у них безлічі сайтів-партнерів, зокрема пошукачів. Партнери розміщують по кожному запиту 2-5 посилань над звичайними результатами пошуку, сформованими алгоритмами. І хоча це схоже на продаж місць - ви платите велику суму і бачите свій сайт на першій сторінці крупного пошукача - реально це є рекламою, про що буде написано поряд з посиланням на ваш сайт.
По-третє, контекстна реклама. Тут все просто: ви платите за покази або кліки, і в місці, відведеному під рекламу на сторінці результатів, буде показано ваше оголошення. Самі результати пошуку як і раніше визначаються алгоритмом.
По-четверте, платна індексація. У інтернеті існує величезне число сторінок, і занесення їх в базу пошукової машини і регулярне оновлення вимагає великих ресурсів. Це дорого, і прагнучи зменшити витрати, пошукові машини оновлюють сторінки рідше, ніж хотілося б. Для тих, кому важливо, щоб свіжі сторінки сайту швидко з'являлися в базі пошукача і регулярно оновлювалися, є послуга платної індексації, коли пошукова машина регулярно обходить задані сторінки. Така індексація не впливає на місце сторінок в результаті пошуку, яке визначається алгоритмічно.
У п'ятих, незадоволеність веб-мастеров. Це людський чинник - коли хтось не може добитися для сайту гідних позицій в результатах пошуку, у нього може з'явитися думка, що це неможливо в принципі, тому що всі місця давно куплені. Досвід показує, що більшості звинувачень крупних пошукачів у продажу місць результатів пошуку не мають під собою ніяких підстав, і обвинувач не може надати доказів «продажності».
Чи потрібно це вашому сайту?
Розглянемо декілька поширених помилок.
«Наша компанія дуже відома, а в сайт вкладено багато грошей, тому він не потребує просування». На жаль, це не так: відмінний дизайн і складна база даних нітрохи не полегшують індексацію пошукачами. Практика показує, що навіть сайт крупної фірми не завжди можна знайти по її назві. Згідно дослідженню iprospect, 97 відсотків сайтів компаній із списку Fortune 100 мали архітектурні проблеми, які могли привести труднощам в знаходженні їх пошуковими системами. Що ж говорити про дрібні сайти, нерідко зроблені «на коліні»?
«Пошукові машини самі нас знайдуть». Звичайно, рано чи пізно це трапиться. Проте, нові сторінки не потрапляють відразу в пошукові машини і можуть залишатися невідомими дуже довго. Дослідження Лоуренса і Гиля показало, що жоден пошукач не проїндексировал більше 40% сторінок, відомих хоч одному пошукачеві, а «прихована» від всіх пошукачів частина веба удвічі перевищує проіндексовану. У такій ситуації не можна сподіватися на автоматичне попадання в індекс пошукової системи, і просуванням сайту потрібно займатися цілеспрямовано.
«Нашому сайту потрібна постійна аудиторія». Як було показано раніше, навіть сайтам, яких цікавить створення ядра постійних відвідувачів, пошукачі можуть дати відчутне зростання аудиторії і доходів. У решті випадків - інтернет-магазини, корпоративні сайти - постійній аудиторії, як правило, і бути не може, тому що покупки товарів, що здійснюються в інтернеті, найчастіше не є щоденною потребою.
«Продукт А - розробка нашої компанії, і вже по запитах про нього наш сайт завжди знайдуть». Є серйозний привід все-таки задуматися про розкручування сайту - це число потенційних конкурентів. Мова навіть не про фірми, які змагаються з вами, а про сайти, присвячені тій же темі. Пошук в інтернеті орієнтований на інформацію, і тому навіть любительський сайт про «Мерседеси» має шанси обійти в результатах пошуку сайт компанії «Мерседес» багатьом запитам. І хай ваш сайт великий і чудовий, але в інтернеті існують мільйони сторінок, де піднімаються теми, такі ж, як і на вашому сайті, і якщо не приймати серйозних мерів, то шанс потрапити на перше місце дорівнюватиме одному з мільйона.
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.