Щоб стати справжнім отцем, чоловікові необхідно пройти декілька етапів, кожен з яких таїть в собі випробування на міцність і здатність бути хорошим батьком. Коли чоловік вдало справляється зі всіма цими труднощами, він розвивається сам як особа і розвиває стосунки зі своєю дитиною.
Народження дитини
На цьому етапі головне завдання чоловіка - перейняти на себе батьківську роль. Це означає - узяти на себе нові зобов'язання і обов'язки по відношенню до малюка і дружини.
Адже якщо чоловік продовжує вести колишній спосіб життя, не включаючись в сімейні справи, навряд чи його можна назвати повноцінним отцем. На цьому етапі тату слід задуматися (якщо він раптом не зробив цього раніше), чому він хоче мати дитину. Це важливе питання. Деякі бачать в малюку продовження свого „Я” і сподіваються, що дитина зможе здійснити в житті те, що вони не змогли. Так, невдалий спортсмен готує синові титул чемпіона, музикант, що не відбувся, марить про виступи дочки на великій сцені. Усвідомлено чи ні такий отець в майбутньому чекає від дитини запровадження в життя своїх власних нереалізованих планів. Вони тінню переслідуватимуть дитину, не дозволяючи йому вибрати свій власний шлях.
Освоєння нової ролі, роздуми про сенс і цінність батьківства роблять цей період особливо складним і одночасно важливим в житті чоловіка. По своєму психологічному значенню народження дитини - сильний стрес. Тато може переживати різні почуття - гордість, щастя, подяка дружині за малюка і, разом з тим, тривогу і страх за нього („А раптом з ним що-небудь трапиться? А я не зможу йому нашкодити, якщо візьму на руки?”). Приводом для неспокою деколи стають питання матеріального забезпечення сім'ї, що збільшилася, здатність бути хорошим отцем, відповідати очікуванням і емоційним запитам дитини. Ці переживання нерідко супроводяться суперечливим відчуттям ревнощів до малюка і заздрості тій увазі, яку дружина приділяє йому. Молода матуся, у свою чергу, теж випробовує вихор відчуттів, у тому числі і по відношенню до чоловіка. Нерідко вона ображається, якщо той не допомагає з дитиною і емоційно не підтримує її, або, навпаки, гарячиться, якщо чоловік активно вимагає уваги до себе. Будь-яка недомовленість між новоспеченими батьками, прихована образа можуть загострити відносини в сім'ї. Щоб цього не відбулося, не копите образи, не тримаєте свої переживання усередині. Поговорите відкрито, виразите свої відчуття, все обговорите - це допоможе разом справитися з будь-якою проблемою. Турбота про малюка
Хто повинен піклуватися про малюка? До недавнього часу відповідь була очевидна: годування, сповивання, заколисування традиційно вважалися за жіночі обов'язки.
Але сьогодні багато батьків беруть на себе частину цих турбот, надають дружині активну допомогу в догляді за дитиною і отримують від цього явне задоволення.
Саме у перші місяці життя дитини формується психологічний зв'язок між ним і мамою. Це відбувається в процесі, коли мама піклується і доглядає його. Так чому ж батькам не скористатися цим часом, щоб „налагодити” свої відносини з крихтою? Поки ці стосунки в основному побудовані на емоціях і пов'язані з фізичним доглядом за немовлям, проте, вони мають величезне значення як для малюка, так і для тата. Доведено - чим раніше чоловік включається в життя дитини, тим більше близькими стосунки між ними будуть, коли крихта підросте.
При цьому тато може узяти на себе частину обов'язків по догляду за малюком, періодично даючи дружині відпочити. Інший варіант - подружжя домовляється виконувати одні і ті ж обов'язки разом або по черзі. Адже за винятком грудного вигодовування, тато може доглядати немовляти так само уміло, як і мама. Іноді чоловікам багато що вдається робити навіть краще.
Виховання і навчання
Прийнято вважати, що виховання починається тоді, коли дитина підростає і з'являються перші батьківські не „можна” і „можна”. Це не зовсім вірно.
Вже з самого народження, залицявшись і піклуючись про малюка, дорослі виховують його. Коли немовля вперше посміхнулося батькам, це означає - він готовий спілкуватися. Використовуйте контакт очей, у відповідь усмішку, ласкаві дотики і ніжні обійми. Тату потрібно багато розмовляти з дитиною, відповідати на перші його звуки, стимулювати гуленіє і лепет. Завдяки теплому, емоційному досвіду спілкування з близькою дорослою людиною дитина виросте відкритою для контактів з іншими людьми. А позитивна батькова увага створить у малюка відчуття безпеки, захищеності, довіри і безумовної батькової любові.
У міру розвитку дитини отець може навчати крихту конкретним навикам і умінням - повзати, ходити, користуватися горщиком, самостійно є і одягатися. Ось тільки в цій справі необхідно запастися величезним терпінням і витримкою - тими якостями, які традиційно приписуються справжнім чоловікам.
Деколи дорослі занижують можливості дитини, продовжуючи все робити за нього. Для них він залишається отаким невмілим малюком, не дивлячись на те, що той росте і міняється семимильними кроками. Це називається надтурботою, і якщо не перебудувати відношення з дитиною, малюк виросте пасивним і несамостійним. До надмірної опіки більшою мірою схильні мами. Ось тут-то дуже допоможе об'єктивна оцінка здібностей дитини чоловіком. Але для цього тату необхідно знати особливості дитячого розвитку на кожному віковому етапі.
Центр стратегічних комунікацій при Мінінформполітики "Справді" пояснив, чому в Україні вирішили заборонити діяльність УПЦ Московського патріархату.
Джерело: Справді у Telegram
Дослівно "Справді": "Чому Зеленський заборонив діяльність УПЦ МП.
Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
Європейська комісія висунула пропозицію щодо гармонізації кримінальних злочинів та покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС.
Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Працівники ДБР у взаємодії з Харківською обласною прокуратурою виявили у Куп'янському районі схованку з важливими документами, які окупанти не встигли знищити під час відступу.
Джерело: пресслужби ДБР, Харківської облпрокуратури
Дослівно: "Вилучені правоохоронцями документи є підґрунтям для відкриття кримінальних проваджень за фактами держзради та колабораційної діяльності".
МЗС України повідомило про продовження цілеспрямованої кампанії терору та залякування українських дипустанов за кордоном.
Про це йдеться у заяві речника МЗС України Олега Ніколенка, повідомляє "Європейська правда".
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сподівається досягти угоди з РФ і Україною про створення зони безпеки на Запорізькій атомній електростанції до кінця цього року
Кремль не готовий прийняти умови для переговорів зі Вашингтоном, які 1 грудня озвучив президент США Джо Байден, - а саме Росія не планує забрати свої війська з території України.
Джерело: російське пропагандистське видання "РИА Новости", Telegram-канал "Вы слушали маяк", який публікує аудіокоментар Пєскова
Пряма мова Пєскова: "Ви частково процитували заяву Джо Байдена.