Діагностика автомобільного кондиціонера неможлива без спеціальних пристроїв. Оскільки в переважній більшості випадків причиною несправності кондиціонера стає витік фреону, головним завданням стає цей витік знайти.
Практикується пошук витоків фреону двома способами - електронними течєїськателямі і ультрафіолетом. Течєїськателі - це спеціальні прилади, що уловлюють наявність в повітрі фреону. Середня їх чутливість така, що вони починають реагувати на витік фреону кількістю від 5 до 10 грамів в рік.
Проте, знайти дірку в системі течєїськателем не завжди вдається. Часто буває, що фреон йде протягом декількох місяців, да і то при певному тиску. Або, наприклад, потенційні місця витоків знаходяться в безпосередній близькості один від одного. Течєїськатель відчуває присутність фреону, але визначити місце витоку точно не представляється можливим.
Для подібних випадків дуже зручна діагностика за допомогою ультрафіолетового фарбника. Суть її в наступному. Система повністю заправляється, разом з фреоном і маслом в неї заливається спеціальний фарбник (флюоресцент), здатний світитися в променях ультрафіолету. Фарбники ніяк не впливають на роботу кондиціонера і, тим більше, не можуть нічого зіпсувати.
Важливою умовою правильної діагностики є повна заправка кондиціонера фреоном і маслом. Інакше бажання заощадити на повній заправці може привести не тільки до безглуздя самої процедури, але і до псування системи.
Заправивши кондиціонер з УФ-КРАСИТЕЛЕМ, потрібно їздити на машині і по можливості частіше користуватися кондиціонером. Після того, як ваш кондиціонер починає погано холодити, потрібно знову приїхати до нас.
Далі всі магістралі просвічуються ультрафіолетовою лампою. Для кращого результату робиться це в темноті і в спеціальних окулярах. Місця витоків виявляються або отруйними жовто-зеленими патьоками, або туманностями того ж кольору. Не дивлячись на безліч переваг, діагностика кондиціонера з УФ-КРАСИТЕЛЕМ створює часом і певні труднощі. Наприклад, не всі ділянки системи на деяких автомобілях доступні для ока, тому доводиться іноді дещо подразобрать. Найдоступніше місце для УФ-ДІАГНОСТІКИ - випарник, що ховається в надрах торпеди. В цьому випадку, щоб не розбирати пол-машини, можна досліджувати на наявність слідів фарбника дренажну трубку. Або покладатися на течєїськатель. Крім того, якщо ваш кондиціонер вже розбирали, і в нім на той момент був фарбник, а моторний відсік не мився, то можливі помилки при діагностиці.
Надмірно говорити, наскільки важливий правильний діагноз. Що в медицині, що в ремонті автомобільного кондиціонера. Не дивлячись на цю прописну істину, нам не раз доводилося чути від якого-небудь занадто бережливого автовласника "Мені кондиціонер тільки заправити! Ніяка діагностика мені не потрібна. Тільки заправити!" Як правило, переконувати тут марно. Адже скупою платить двічі. Отже діагностика автомобільного кондиціонера - річ копійчана, але економити на ній ніяк не можна. Коли дірка знайдена, при знятті дірявої ділянки магістралі закачаний фреон йде в атмосферу.
ЗАПРАВКА АВТОКОНДИЦІОНЕРІВ
Якщо витоків в системі не виявлено, то залишається тільки заправити кондиціонер. Ета, на перший погляд, нескладна процедура приховує в собі безліч нюансів. Недотримання елементарних правил може привести якщо вже не до миттєвого псування системи, то до її передчасного зносу.
Як відомо, природа не терпить порожнечі. Якщо ваш кондиціонер з тієї або іншої причини був розгерметизований, замість фреону в нім знаходиться повітря і незначна кількість пари води. Вода для кондиціонера особливо небезпечна. Якщо ви, наприклад, відкотилися всю зиму без радіатора кондиціонера, її в системі може бути дуже багато. Бували випадки, коли з якого-небудь шланга при його демонтажі зливалося з пол-стакана води. Неважко здогадатися, що при негативних температурах, які виникають в кондиціонері, вода просто замерзне, перекривши тим самим регулюючий орган ТРВ. Крім того, від води, тим більше від розчинених в ній дорожніх реагентів, система схильна до дії корозії.
Хоча багато і перебільшують небезпеку присутності повітря в системі, все ж таки він там небажаний. Повітря, як відомо, на 70 відсотків складається з азоту. Азот має відмінні від фреону фізичні властивості, внаслідок чого навантаження на компресор зростає.
Щоб прибрати з системи повітря і воду, перед заправкою до неї підключають вакуумний насос. Спостерігати за вакуумуванням досить забавно. Товсті гумові шланги, які тільки що не можна було продавити пальцями, на очах худнуть і сплющуються. Після вакуумування в систему треба закачати потрібну кількість газу. Відмірюється фреон по електронних вагах, на які ставиться балон.
Можна заправляти і іншим способом - через порт зворотної магістралі при включеному компресорі кондиціонера. В цьому випадку ваш компресор засмоктує газ сам. Якщо на системі передбачено оглядове очко, за повнотою системи можна стежити ще і по ньому. Разом з фреоном в систему при необхідності заправляється масло або ультрафіолетовий фарбник. Робиться це через спеціальний інжектор.
Чому потрібно дотримати саме точну кількість фреону?
У недозаправленій системі наступає масляне голодування компресора. Як відомо, масло переноситься фреоном. Якщо фреону мало, то в компресор поступає недостатньо масла і це приводить до його передчасного виходу з ладу. Крім того, недозаправлений кондиціонер погано холодить.
Перезаправленная система нітрохи не краще. У ній виникає підвищений тиск, компресор працює на межі можливостей, буває, навіть відключається по аварійному тиску.
Заправляти систему можна тільки передбаченим для неї типом фреону і масла. Для фреону R-12 слід використовувати мінеральне масло, а для фреону R-134a - синтетичне.
Не можна не відмітити, що деякі проблеми з поганою роботою компресора і ТРВ виявляються тільки після повної заправки системи. Часто це буває після того, як власник їздив довгий час з незаправленим кондиціонером.
Буває, що доливка масла і примусова робота компресора на підвищених оборотах рятує ситуацію і агрегат починає поволі "оживати". Але, на жаль, так буває далеко не завжди.
Представник Кремля Дмитро Козак в своєму листі запропонував радникам країн нормандського формату до 27 квітня зустрітися на Донбасі і обговорити питання перемир'я.
Мінагрополітики пропонує встановити ставку 14% ПДВ на всі види сільгосппродукції без виключень для здешевлення соціально значимих продуктів харчування.
За інформацією розвідки, найближчими днями російсько-окупаційні війська запланували провокації проти України, в тому числі й теракт на Великдень в одній із церков Московського патріархату.
Глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук вважає, що президент України Володимир Зеленський може провести переговори з президентом РФ Володимиром Путіним тільки в нейтральній країні.