Опис складу продуктів на етикетках починається із загальновідомих слів (цукор, масло, вода, оцет.), а закінчується зазвичай однією або декількома буквами "Е" з набором цифр. Над тим, що вони позначають, багато хто навіть не замислюється, а особливо "освічені" громадяни, на щастя таких не багато, люблять по своєму трактувати "кодовані" написи.
Наприклад, в одному супермаркеті старенька "пояснювала" своїй подрузі, що «"е" - це попередження про те, що в консервах є отрута. Але отруїтися їм відразу не можна - отруту де сильно розводять, а цифірьки після "Е" якраз і показують концентрацію отрути».
Насправді все не так страшно. Індексом "Е" (скорочення від "Европа") позначають хімічні речовини, які додають в продукти для поліпшення їх споживчих властивостей: смаку, кольору, запаху, терміну зберігання. Раніше назви цих хімічних речовин писали на етикетках повністю, але це займало так багато місця, що в 1953 році в Европе вирішено було замінити назви хімічних харчових добавок однією буквою з цифровими кодами. У колишньому Радянському Союзі ця система була узаконена в 1978 році з введенням в дію нових "Санітарних правил по застосуванню харчових добавок". Зараз відповідно до закону "Про захист прав споживачів" РФ на всіх продуктах мають бути вказані за допомогою символів харчові добавки, що все містяться в них.
ТРОХИ ІСТОРІЇ
100 років тому харчовою добавкою був КОКАЇН. На початку століття само поняття "Харчові добавки" було досить умовним, і тим більше умовним був контроль за їх застосуванням. Досить згадати, що в прохолодні напої на цілком законних підстави додавали кокаїн, пригадаєте, звідки, наприклад, пішла знаменита зараз на весь світ Coca-cola. Перша частина назви не що інше, як кока, чагарник, з листя якого отримують кокаїн.
І якщо сьогодні лікарі говорять про те, що реєструвати харчові добавки необхідно по тих же правилах, що і лікарські препарати, то на зорі минулого століття навіть до самих ліків відносилися куди як "поблажливіше". Наприклад, одним з патентованих засобів під назвою "героїн" просто лікували кашель.
У 60-і роки за нешкідливий стимулятор вважався метамфетамін. Тільки через 5 років широкого його застосування лікарі, а услід за ними і всі громадяни дізналися про смертельно небезпечні побічні ефекти цього препарату, який тепер відносять до групи так званих "важких" наркотиків. Цілком можливо, що ще через 50 років який-небудь фарбник, що щедро додається зараз в льодяники, сприйматиметься так само, як сьогодні героїн.
ЗВІДКИ ВОНИ БЕРУТЬСЯ
Механізм появи нової харчової добавки такий: спочатку добавка, покликана поліпшити ті або інші якості продукту, розробляється мікробіологами, потім проходить перевірку на відповідність її реальних властивостей декларованим винахідниками і вирішується до досвідченого застосування.
Тести займають, як правило, від декількох тижнів до декількох місяців і навіть років. В ході тестування не тільки перевіряються корисні властивості, але і з'ясовується, наскільки вона нешкідлива для людини. Якщо тести пройшли успішно, то контролююча організація країни, де була розроблена добавка, рекомендують її до широкого застосування. У зв'язку з випробуваннями і тестами на нешкідливість все частіше почав з'являтися ще один напис: Not tested on animals. No animal derivatives. Перша частина означає, що при розробці і випробуваннях не використовувалися тварини, друга - що даний компонент не містить речовин, отриманих з тварин. Популярність цих написів заслуга боротьби "Зелених" і захисників тварин.
Для того, щоб добавка була дозволена до застосування в Росії, вона має бути схвалена "Ростестом" і лабораторією за якістю продуктів при НДІ живлення. А для того, щоб на прилавках не з'являлися продукти, що містять недозволені харчові добавки, "Ростест" не рідше за один раз на квартал проводить власну експертизу продуктів. Фірми-виробники зобов'язані поставляти на експертизу всі запрошувані продукти "Ростестом".
Європейські правила реєстрації біологічно активних речовин (харчових добавок), з позначенням "Е", достатньо жорсткі. Міжнародні дослідницькі центри за замовленням Євросоюзу ретельно перевіряють всі ці речовини на безпеку. При цьому наприклад, вкусо-ароматическая добавка, що імітує запах полуниці, має бути не тільки нетоксична, але і гипоаллергенна, тобто не викликати алергічної реакції навіть у тих, хто страждає алергією на справжню полуницю.
Проте все частіше і частіше звучать голоси на підтримку ухвалення закону про контроль біологічно активних речовин, смакових добавок і харчових фарбників нарівні з ліками і реєстрації їх в Мінохоронздоров'я по таких же строгих правилах.
ЗАБОРОНЕНІ І ДОЗВОЛЕНІ
Насамперед, контролюючі організації стежать за тим, щоб в продуктах не містилися шкідливі для здоров'я і заборонені у всьому світі хімічні речовини. Таких добавок на справжній момент всього три:
Е121 - цитрусовий червоний фарбник-2
Е123 - фарбник амарант
Е240 - консервант формальдегід.
Цікаво, що всього кілька років тому заборонені добавки, наприклад Е240, використовувалися цілком легально. Зокрема такі індекси стояли на обгортках шоколадних батончиків "МАРС", причому формально компанія-виробник діяла абсолютно правильно - в той момент в російському законодавстві ще не було заборони на цю добавку. На обгортках нинішніх "Марсов" заборонених індексів немає.
"Е", які не заборонені, а значить, застосовуються в тих або інших продуктах можна розділити на дві групи.
Добавки першої, найбільшої групи позначаються трьома цифрами після букви "Е" (Е***). При цьому перша цифра позначає наступне:
1. - фарбник
2. - консервант (щоб продукти могли довше зберігатися)
3. - антиокислювач (оберігає продукти від розкладання на повітрі)
7. - піногасники (антифламінгові добавки, використовувані в газованих напоях).
На другу і третю цифри в коді великої уваги можна не обертати. Як говорять фахівці, це різновиди одних і тих же хімічних груп. По цій класифікації добавки скажемо Е230, Е231, Е232 - це консерванти, але різного хімічного складу. Цим видом добавок обробляють, наприклад, фрукти, які потім місяцями можуть зберігатися, не втрачаючи товарного вигляду, і виглядають дуже свіжими.
Добавки другої групи з'явилися зовсім недавно - в кінці 90-х голів. У їх позначенні індекс "Е" супроводиться вже чотирма цифрами (Е****), від Е1000 до Е1199. Ця група добавок відповідає за те, щоб такі продукти, як мука, цукровий пісок, сіль не вбирали вологу і залишалися розсипчастими.
ОСОБЛИВИЙ ПОГЛЯД
Харчові добавки представлених в попередньому розділі двох груп офіційно вважаються за нешкідливих і дозволених до застосування у всьому світі, зокрема в Росії. Конфедерація суспільств по захисту прав споживачів (КОНФОП), наприклад, завіряє, що у них вже впродовж п'яти років немає претензій до виробників. "Харчові добавки - це технічні складові продуктів, необхідні на даному етапі розвитку харчової промисловості. Небезпечного в них нічого не немає", - офіційне завірення високого чиновника віце-президента Конфопа Дмитра Яніна.
Проте з ним згодні далеко не всі. Наприклад, на інтернет-сайті Міжнародної організації по харчових продуктах і сільському господарстві (FAO) при ООН представлена класифікація харчових добавок в системі Codex Alimentarius. Вона була розроблена за наслідками досліджень FAO і містить докладну інформацію про побічні ефекти дозволених в світі харчових добавок. Зокрема, на думку фахівців FAO, деякі добавки можуть викликати захворювання шлунково-кишкового тракту і навіть сприяти утворенню злоякісних пухлин.
Дані про це приведені в таблиці нижче і доведені до зведення виробників продуктів, але оскільки FAO - організація суспільна, її інформація може носити тільки рекомендаційний характер.
Чим шкідливі харчові добавки
Нижче перелічені добавки та їх властивості у наступному порядку: Група добавок Мета застосування Де використовується Побічні ефекти
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.