До черепномозкової травми відносяться всі види пошкодження голови, включаючи дрібні удари і порізи черепа. До серйознішим пошкодженнями при черепномозковій травмі відносяться:
- перелом черепа - струс мозку, контузія - скупчення крові над або під дуральною оболонкою мозку (дуральна оболонка - одна із захисних плівок, що закутують головний мозок), відповідно, епідуральна і субдуральна гематома - внутрішньомозковий і внутрішньошлуночковий крововилив (закінчення крові всередину мозку або в простір навколо мозку)
Як часто зустрічається?
Практично кожна людина випробувала хоч би раз в житті легку черепномозкову травму - забив або поріз голови, які вимагали мінімального або взагалі не вимагали лікування.
Струс мозку виявляється короткою оборотною втратою свідомості.
Смертність від черепномозкової травми складає 1% від загальної смертності. Половина всіх смертних випадків при черепномозковій травмі викликається дорожньо-транспортними подіями.
Черепномозкова травма може розвинутися у будь-якої людини в будь-якому віці, оскільки є результатом травми. Пошкодження мозку може відбутися при пологах.
Які причини?
Причинами черепномозкової травми можуть бути:
- перелом черепа із зсувом тканин і розривом захисних оболонок навколо спинного і головного мозку - забив і розриви мозкової тканини при струсі і ударах в замкнутому просторі усередині твердого черепа - кровотеча з пошкоджених судин в мозок або в простір навколо нього
Пошкодження мозку може відбутися також унаслідок:
- прямого поранення мозку об'єктами, проникащимі в порожнину черепа (наприклад, осколки кісток, куля) - підвищення тиску усередині черепа в результаті набряку мозку - бактерійній або вірусній інфекції, проникаючій в череп в області його переломів
Найбільш частими причинами черепномозкової травми є дорожньо-транспортні події, спортивні травми, напади і фізичне насильство.
Як виявляється?
Черепномозкова травма виявляється:
- втратою свідомості - сильним головним болем - наростаючою сонливістю і загальмованістю - блювотою - закінченням з носа прозорої рідини (цереброспінальна рідина або ліквор)
Негайно викличте швидку медичну допомогу для людини з черепномозковою травмою, якою б легкою не була травма.
Якщо Ви вважаєте, що перенесли черепномозкову травму, звернетеся за медичною допомогою або попросите кого-небудь допомогти Вам.
При обширних пораненнях голови, проникаючих в порожнину черепа, велика вірогідність пошкодження мозку. Проте в 20% випадків смертельний результат після черепномозкової травми наступає без наявності переломів черепа. Тому людини з черепномозковою травмою за наявності вищеперелічених симптомів необхідно госпіталізувати.
Які потрібні обстеження?
До обстежень в лікарні відносяться:
- оцінка прохідності повітряних шляхів, функції дихання і кровообігу - оцінка видимої ділянки пошкодження черепа - при необхідності проведення рентгенографії шиї і черепа, КТ (комп'ютерній томографії), МРТ (магнітно-резонансній томографії) - спостереження за рівнем свідомості і життєво важливими функціями організму (пульс, дихання, артеріальний тиск)
У разі важкої черепномозкової травми може бути необхідно:
- спостереження нейрохірурга або невролога - МРТ і КТ з потреби - відстежування і лікування підвищеного тиску усередині черепа унаслідок набряку або кровотечі - хірургічне втручання при скупченні крові (гематоми) - профілактика і лікування судорожних нападів
Який прогноз?
Результати черепномозкової травми можуть бути різні, також як різна реакція у відповідь на черепномозкову травму у кожної людини. Деякі обширні проникаючі поранення черепа у результаті закінчуються повним одужанням хворого, а достатньо легкі поранення можуть мати найсерйозніші наслідки. Звичайне пошкодження важче у випадках вираженого набряку мозку, підвищення внутрічерепного тиску і тривалої втрати свідомості.
Досить мала кількість людей після черепномозкової травми може залишитися в постійному вегетативному стані. Кваліфіковане неврологічне і нейрохірургічне лікування на ранніх етапах після черепномозкової травми може значно поліпшити прогноз.
Одужання після черепномозкової травми може протікати дуже поволі у важких випадках, хоча і поліпшення може продовжуватися до 5 років.
Які наслідки?
Наслідки черепномозкової травми можуть бути пов'язані з пошкодженням певної ділянки мозку або бути результатом загального ураження мозку при набряку і підвищеному тиску.
До деяких з них відносяться:
- епілепсія - зниження певною мірою розумових або фізичних здібностей - депресія - втрата пам'яті - особові зміни
Як лікується?
Хірургічне втручання необхідне для видалення тромбу і зниження внутрічерепного тиску, відтворення цілісності черепа і його оболонок і профілактики інфекції.
Лікарські препарати необхідні для контролю ступеня підвищення тиску усередині черепа, набряку мозку і поліпшення доступу крові до мозку.
Неврологічне обстеження проводиться для оцінки рівня пошкодження, потреби в подальшій реабілітації і лікуванні. Після виписки з лікарні буває необхідне спостереження різних фахівців (невролога, терапевта і ін.).
"Депортація або екстрадиція злочинців, кримінальних авторитетів або осіб, які становлять загрозу для національної безпеки України, не належить ні до меж компетенції Управління державної охорони України, ні до моїх повноважень, як його начальника", – заявив він.
За попередньою інформацією, подія сталась у результаті необережного поводження з пічним обладнанням в одній із в/ч, яка виконує бойові завдання на Донецькому напрямку.
Прокуратура мала право розслідувати злочини, підслідні Державному бюро розслідувань, не довше 5 років від дня набрання чинності нового УПК (19 листопада).
Кучма заявляє про неприпустимість революції, Жванія виходить з "Нашої України", Тимошенко посміялася з жартів Путіна над Ющенком та Саакашвілі, політики ЄС очікують з боку Януковича зриву підписання Угоди про асоціацію...