Тик - раптовий, уривистий, такий, що повторюється рух, до якого залучаються окремі групи м'язів. Він схожий на карикатурне відображення нормального руху і варіює по інтенсивності. Відмінною рисою тиків є їх непереборний характер. Будь-яка спроба подавити зусиллям волі поява тика неминуче веде до наростання напруги.
Які причини?
Причина виникнення тиків залишається невідомою. Тики виникають переважно в період дитинства. Це досить поширене явище, яке зустрічається у 1 дитини з двадцяти. Іноді тики можуть вперше з'явитися і в зрілому віці, а також виникати при різних неврологічних і психічних захворюваннях. До деяких станів, при яких можуть розвинутися тики, відносяться:
- хронічний стрес, що психотравмують обставини - спадкові чинники - синдром Жілль де ла Туретта (захворювання, що виникає в дитячому і юнацькому віці, при якому є множинні тики і часті психічні порушення, копролалія) - черепномозкова травма - інфекції, що вражають головний мозок - інсульт - отруєння чадним газом - прийом деяких лікарських препаратів
Як виявляються?
Залежно від локалізації прояву тиків різні:
У особі: часті моргання, загортання очей, нахмурення і підняття брів, зморщування носа, відкриття рота, клацання мовою, потирання підборіддя, спльовування, скреготіння зубами, грімаснічаніє і ін.
У голові, шиї, плечах: підкидання, киваніє, обертання голови, підведення плечей, витягування шиї
У руках: сіпання, різке згинання або розпрямлення рук, стискання в кулак, витягування, клацання пальців, руху пальцями як при грі на піаніно, відведення плеча
У тулубі: тик у вигляді вітання, випинання живота грудей або тазу, стискання сідниць, сіпання м'язів живота і грудей
У ногах: сіпання стопи і пальців, згинання або розгинання в стегні або в коліні, різкі випади ногою вперед
Також зустрічаються вокальні тики, при яких чоловік мимоволі може видавати різні звуки, наприклад:
Тик не є загрозливим життю станом. Проте це захворювання може стати у дітей причиною насмішок і причіпок з боку однолітків, викликати труднощі в спілкуванні у людей зрілого віку, привести до ізоляції. Крім того, тики можуть бути проявом деяких захворювань.
Які потрібні обстеження?
Тики у дітей завжди вимагають серйозного обстеження і уваги фахівця, навіть якщо вони носять нетривалий характер і не заподіюють особливих незручностей. Рідні і близькі винні, наскільки можливо, не обертати уваги на ненормальні рухи дитини і не лаяти її. Коли необхідно звернутися до невролога?
Консультація невролога необхідна у випадках, якщо: - тики виникли у дитини - тик вперше виник у дорослої людини - є множинні тики - частота тиків збільшується - тип тиків змінився
У суботу, 6 березня, в Україні хмарно з проясненнями, вночі та вранці, крім північних та більшості західних областей, помірний сніг, на півдні з дощем, у східних, Кіровоградській та Дніпропетровській областях місцями значний сніг; вдень без істотних опадів.