Вегето-сосудстая дистонія - це порушення діяльності вегетативної нервової системи, яка виконує в організмі дві основні функції:
- зберігає і підтримує постійність внутрішнього середовища організму (температуру тіла, артеріальний тиск, частоту серцевих скорочень, частоту дихання, потовиділення, швидкість обміну речовин і так далі) - мобілізує функціональні системи організму для пристосування (адаптації) до змінних умов зовнішнього середовища (фізичній і розумовій роботі, до стресу, до зміни погоди, клімату і так далі.)
Як часто зустрічається?
Вегетативні розлади є одними з найпоширеніших. У популяції вегето-судинна дистонія зустрічається в 80% випадків. Одна третина з них вимагає лікування і спостереження у невролога.
Коли виникає?
Перші прояви можуть виникнути в дитячому або юнацькому віці. Виражені порушення як правило виявляються у молодому віці (20-40 років). У жінок вегето-судинна дистонія зустрічається частіше чим у чоловіків в три рази.
Які причини?
Вегето-судинна дистонія розвивається під дією різних чинників:
- під впливом емоційного стресу; - у періоди гормональних перебудов організму ( період статевого дозрівання, вагітність, клімакс) - при зміні кліматичних зон; - при фізичних, розумових і емоційних перевантаженнях; - при загостренні неврологічних і соматичних або ендокринних захворювань; - при невротичних розладах.
Слід зазначити, що є спадкова схильність до розвитку вегето-судинної дистонії.
Як виявляється?
Симптоми вегето-судинної дистонії пов'язані з порушенням контролюючих функцій вегетативної нервової системи в одній або відразу в декількох системах організму.
- у серцево-судинній системі: коливання артеріального тиску від гипер- до гіпотонії, порушення частоти серцевих скорочень (найчастіше це його почастішання - тахікардія), болі в лівій половині грудної клітки (кардіалгії);
- у дихальній системі: відчуття браку повітря, задишка, задуха, утруднений вдих, прискорене дихання і форсоване дихання (гіпервентиляційний синдром)
- у шлунково-кишковій системі: нудота, блювота, метеоризм, печія, відрижка, замки, проноси, болі в животі;
- у системі терморегуляції: субфебрилітет, озноби, підвищена пітливість, хвилі жару і холоду;
- у вестибулярній системі: несистемне запаморочення, переднепритомні стани;
- у моче-полової системі: прискорене сечовипускання, свербіння і болі в області геніталій;
- при вегето-судинній дистонії вегетативні порушення обов'язково поєднуються з емоційними розладами: тривога, неспокій, підвищена дратівливість, стомлюваність, понижена працездатність, внутрішня напруга, понижений фон настрою, плаксивість, розлади сну і апетиту, різні страхи.
Коли необхідно звернутися до невролога?
- якщо вегетативні симптоми порушують ваше повсякденне життя, примушують відмовлятися від звичного способу життя;
- якщо Ви знаходитеся в постійній внутрішній напрузі і прислухаєтеся до всіх неприємних відчуттів;
- якщо вегетато-сосудистая дистонія набуває характеру панічних атак або непритомності;
- якщо неприємні симптоми з кожним днем посилюються і приєднуються нові неприємні відчуття.
Які потрібні обстеження?
На початку виключають соматичні, неврологічні і ендокринні захворювання (консультація невролога, при необхідності ендокринолога і терапевта);
Досліджується та система, в якій є вегетативні порушення (ЕКГ, добовий моніторинг артеріального тиску, вегетативні проби, ЕЕГ, УЗДГ, ТКД, гормональний профіль)
Який прогноз?
Вегето-судинна дистонія ефективно лікується.
Як лікується?
Використовуються вегетотропні, судинні, ноотропниє і психотропні препарати (антидепресанти, транквілізатори); психотерапія, масаж, іглорефлексотерапія, фізіотерапевтична дія, фототерапія, гидромассажниє ванни, курортне лікування. Використовуються також спеціальні комплекси вітамінів і мінералів, направлених на стабілізацію підвищеної нервової збудливості. Основний курс лікування, як правило, займає від 4 до 6 місяців залежно від вираженості порушень. У ряді випадків проводяться курси підтримуючої терапії 2-4 місяці.
Надзвичайно широко поширено самолікування вегето-судинної дистонії. Пацієнти самостійно приймають різні транквілізатори або заспокійливі засоби. До них часто виникає звикання, а належний ефект не наступає. Всі лікувальні заходи і підбір ліків повинні контролюватися лікарем, що лікує.
Центр стратегічних комунікацій при Мінінформполітики "Справді" пояснив, чому в Україні вирішили заборонити діяльність УПЦ Московського патріархату.
Джерело: Справді у Telegram
Дослівно "Справді": "Чому Зеленський заборонив діяльність УПЦ МП.
Рада національної безпеки та оборони ввела санкції проти священнослужителів УПЦ МП, зокрема намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) та екснардепа Вадима Новинського.
Європейська комісія висунула пропозицію щодо гармонізації кримінальних злочинів та покарань за порушення обмежувальних заходів ЄС.
Про це, як пише "Європейська правда", йдеться у повідомленні Єврокомісії.
Працівники ДБР у взаємодії з Харківською обласною прокуратурою виявили у Куп'янському районі схованку з важливими документами, які окупанти не встигли знищити під час відступу.
Джерело: пресслужби ДБР, Харківської облпрокуратури
Дослівно: "Вилучені правоохоронцями документи є підґрунтям для відкриття кримінальних проваджень за фактами держзради та колабораційної діяльності".
МЗС України повідомило про продовження цілеспрямованої кампанії терору та залякування українських дипустанов за кордоном.
Про це йдеться у заяві речника МЗС України Олега Ніколенка, повідомляє "Європейська правда".
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) сподівається досягти угоди з РФ і Україною про створення зони безпеки на Запорізькій атомній електростанції до кінця цього року
Кремль не готовий прийняти умови для переговорів зі Вашингтоном, які 1 грудня озвучив президент США Джо Байден, - а саме Росія не планує забрати свої війська з території України.
Джерело: російське пропагандистське видання "РИА Новости", Telegram-канал "Вы слушали маяк", який публікує аудіокоментар Пєскова
Пряма мова Пєскова: "Ви частково процитували заяву Джо Байдена.